[TYLKO U NAS] P. Frątczak: Tylko wczoraj z powodu zatrucia tlenkiem węgla hospitalizowano 1200 osób

Od 1 października ub. roku do dzisiaj strażacy wyjeżdżali już ponad 1160 razy do zdarzeń, gdzie nastąpiła emisja tlenku węgla. Niestety, zginęły już 34 osoby, a ponad 1200 – tylko wczoraj – wymagało hospitalizacji – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja st. bryg. i rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Odniósł się w ten sposób do ryzyka zatruciem tlenkiem węgla podczas okresu grzewczego.

W całej Polsce zagościła już zima. O ile dotychczas nie była ona tak odczuwalna, o tyle aktualnie spadło już sporo śniegu, a temperatura się obniżyła. Jest to także okres ferii zimowych, podczas których warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci.

– W czterech województwach już rozpoczęły się ferie. Niestety, jest to okres, kiedy szczególnie musimy pamiętać o naszych najmłodszych, z uwagi na to, że brak opieki nad nimi często doprowadza do dramatów. W tym roku strażacy wyjeżdżali już ponad 150 razy do różnego rodzaju działań na akwenach. Wystarczyło, że temperatura spadła poniżej 0 st. Celsjusza i pojawił się lód. Zawsze będziemy powtarzać, że nie ma bezpiecznego lodu. Do tej pory zanotowaliśmy już 12 przypadków utonięcia pod lodem, w 7 przypadkach udało nam się uratować ludzkie życie – podkreślił Paweł Frątczak.

Straż Pożarna służy pomocą w organizowaniu bezpiecznych lodowisk podczas zorganizowanego wypoczynku, jak również organizuje akcje edukacyjne dla młodzieży.

– Komendant Główny Straży Pożarnej podjął decyzję, że jeśli organizator kolonii czy innej formy zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży przygotuje teren i uzyska zgodę na pobór wody, wystarczy zadzwonić do Straży Pożarnej. Strażacy, przy pomocy swojego sprzętu, pomogą wylać tam lodowisko, aby dzieci mogły bezpiecznie jeździć na łyżwach czy uprawiać inne sporty zimowe. Zapraszamy młodzież również do nas. Pokazujemy sprzęt służący do ratowania, gdy lód pod nami się załamie, pokazujemy jak jest on niebezpieczny – wyjaśnił.

– Ta prośba skierowana jest również do wędkarzy. Mamy świadomość, że jest to ogromna pasja. Niestety, w poniedziałek prawie doszło do tragedii. Udało się uratować pięciu wędkarzy, którzy udali się na jedno z jezior, gdzie oderwał się fragment lodu i zaczęli dryfować na krze. Jest to również apel do seniorów, którzy karmią ptaki oraz właścicieli psów, by uważali i pamiętali, że lód nie jest bezpieczny – dodał.

Zima to także okres grzewczy. Ogrzewanie mieszkania niesie za sobą zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla.

– Od 1 października ub. roku do dzisiaj strażacy wyjeżdżali już ponad 1160 razy do zdarzeń, gdzie nastąpiła emisja tlenku węgla. Niestety, zginęły już 34 osoby, a ponad 1200 – tylko wczoraj – wymagało hospitalizacji – podkreślił rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Pawła Frątczaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl