[TYLKO U NAS] Min. Zalewska: Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie roku szkolnego

Wszystko dopięte na ostatni guzik, jesteśmy gotowi na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego – powiedziała w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. 

– Jesteśmy po spotkaniu z kuratorami, kuratorzy spotkali się z dyrektorami, mamy podstawę programową do szkoły podstawowej, która została podpisana 14 lutego (…), mamy podręczniki, podręczniki za darmo dla wszystkich szkół podstawowych i przekształconych gimnazjów, więc jesteśmy gotowi do rozpoczęcia czwartego września kolejnego roku szkolnego – podkreśliła szefowa resortu edukacji.

Jak dodała, reforma stała się tak naprawdę faktem już 23 czerwca, gdy rozdano świadectwa. Wydano świadectwa do 7 klasy, a nie kończące 6-klasową szkołę podstawową – wyjaśniła.

Anna Zalewska odnosząc się do nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych wskazała, że daje ona „absolutną wolność nauczycielowi”. Sporo się dzieje – zapewniła.

– Nauczyciel (…) ma obowiązek realizacji 20 proc. podstaw programowych projektem – tak, żeby dzieci ze sobą współdziałały, współpracowały. Są tam elementy czytania (…), ale również uczymy dyskusji, wspieramy rodziców w wychowaniu, wychowujemy również na lekcjach języka polskiego, na matematyce, fizyce, a nie tylko na lekcji wychowawczej. Rodzice piszą razem z nauczycielami program wychowawczo-profilaktyczny – mówiła minister.

Szefowa MEN podkreśliła również, że ministerstwo chce wspierać nauczycieli w doskonaleniu zawodowym, a także wyposaża ich gabinety.

– Rozpoczęliśmy np. bardzo dobrze odbierany program „Aktywna tablica” dla nauczycieli, którzy będą mogli wykorzystać nowoczesne narzędzia w swoich klasach – wskazała polityk.

Minister edukacji wśród powodów trwającej reformy wymieniła m.in. potrzebę rozwoju kultury języka i ograniczenia „testomanii”. Ograniczamy testomanię, dyskutujemy i piszemy – podkreśliła Anna Zalewska.

– Piszemy teksty dłuższe, jednocześnie pamiętając, że dzieci na lekcjach – ale również na przerwach  – mają ze sobą rozmawiać. Dlatego w prawie oświatowym, kiedy pokazywaliśmy, jak powinien brzmieć statut w szkole, powiedzieliśmy w tym statucie: masz uporządkować kwestię „komórek” – możesz powiedzieć, że komórki mają być wyłączone na lekcji, a możesz zdecydować, że komórek w szkole w ogóle nie będzie – powiedziała minister.

Szefowa resortu edukacji podkreśliła, że, w wyniku przekształceń powstanie 10 tys. nowych etatów dla nauczycieli. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w systemie.

Przekształcenia zostały przygotowane i są one zapisane „na twardo” w prawie oświatowym i widać to w subwencji oświatowej, że są przygotowane pieniądze na dodatkowe miejsca pracy. W systemie powstanie prawie 2 tys. dodatkowych prac, dodatkowych oddziałów, tj. kilka tysięcy miejsc pracy –  ponad 3 tys. miejsc pracy. Oprócz tego w siódmej klasie pojawia się dodatkowa jedna godzina w ramowym planie, w związku z tym to jest 1100 miejsc pracy. Za rok pojawi się w systemie dodatkowe cztery godziny lekcyjne tj. 4 tys. miejsc pracy i dodatkowe kolejne oddziały – zapowiedzia minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Całość nagrania można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl