[TYLKO U NAS] Min. Morawiecki: Reguły trzeciego pakietu energetycznego UE powinny być stosowane w przypadku Nord Strem 2

Reguły trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej powinny być stosowane w przypadku Nord Strem 2 – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister finansów i rozwoju zapewnił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że Polska nieustannie zabiega o to w Komisji Europejskiej.

Wicepremier zwrócił też uwagę, że strategia budowy gazociągu Nord Stream przeszkadza w tym, by Polska mogła stać się hubem gazowym dla centralnej Europy.

PGNiG, nasza główna spółka gazowa, podpisała 5-letni kontrakt na dostawy gazu wydobywanego metodą z łupków. Bardzo dobrze, że staramy się dywersyfikować. Polska ma szansę być hubem gazowym dla Europy Centralnej, a strategia Nord Stream 2 jest po to, żeby Europa Centralna była jak najbardziej uzależniona od Rosji i Niemiec, żebyśmy płacili im za pośrednictwo i tranzyt pomimo tego, że mamy gazociągi (chociażby jamalski), które do Polski dochodzą. Zdecydowanie opowiadamy się przeciwko budowaniu Nord Stream 2. Takie stanowisko w Brukseli bardzo mocno podkreślam za każdym razem, kiedy rozmawiam z komisarzami – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wczoraj rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem powiedział, że Rosja i Niemcy są zgodne, że Nord Stream 2 powinien być realizowany.

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich w sprawie proponowanych przez KE zmian w unijnym prawie dotyczącym gazociągów.

Popierana przez Polskę propozycja ma jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terenie UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Inicjatywa mogłaby zagrozić opłacalności projektu gazociągu Nord Stream 2.

Komisja Europejska liczy na to, że zmiany zostaną szybko przyjęte przez kraje UE.

Jednak – jak wynika ze źródeł unijnych – dziś Niemcy wyraziły zastrzeżenia prawne wobec projektu. Domagały się także, razem z Belgią, Austrią i Holandią, przygotowania pisemnej opinii prawnej w tej sprawie. Ostatecznie nie zgodziła się na to Estonia, która sprawuje obecnie prezydencję w UE. Jej zdaniem wątpliwości może wyjaśniać sama Komisja Europejska.

Według informacji PAP, kolejne spotkanie przedstawicieli krajów członkowskich w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w pierwszej połowie grudnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl