fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Szeliga: W ocenie komandora Wiktora Węgrzyna, Kresy dały nam to, co najważniejsze w polskiej kulturze, historii

Wszystko co najlepsze w ocenie pana komandora rzeczywiście pochodziło z Kresów, dlatego też tak umiłował tę ziemię. Nie można jednak zapominać o tym, co dla nas, żyjących teraz, przemawia w Kresach, czyli ta przyjaźń, ta serdeczność tych ludzi, którzy tam mieszkają – mówił w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja Michał Szeliga, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Bezdyskusyjny jest fakt, że komandor Wiktor Węgrzyn był wielkim patriotą – ocenił Michał Szeliga.

– Pan komandor Wiktor Węgrzyn był wielkim polskim patriotą. Myślę, że to nie podlega dyskusji. (…) Upatrywał Kresy nie tylko w sposób geograficzny i historyczny, ale jako miejsce, gdzie mieszkają Polacy, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na tych ziemiach – podkreślił wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Iwona Węgrzyn-Bocheńska, córka komandora Rajdu Katyńskiego, która również była gościem „Rozmów niedokończonych”, podziękowała wszystkim ludziom za wyrazy wsparcia, które w ostatnich miesiącach życia otrzymał komandor Wiktor Węgrzyn.            

– Chciałabym podziękować widzom TV Trwam za modlitwę. Podczas choroby ojca otrzymałam wiele ciepłych słów i życzeń właśnie od widzów TV Trwam i słuchaczy Radia Maryja, za co z całego serca dziękuję. Ojciec, leżąc już na łożu śmierci, prosił mnie, że jak będę miała możliwość o tym mówić, jak będę w Toruniu, żebym podziękowała wszystkim słuchaczom. Znaczyło to dla niego bardzo dużo, zwłaszcza w tych jego ostatnich ośmiu, bardzo trudnych, miesiącach – zaznaczyła.

Dzieło mojego ojca po jego śmierci jest kontynuowane – zwróciła uwagę Iwona Węgrzyn-Bocheńska.

– Oczywiście, brakuje mi ojca, uczestnikom rajdów brakuje komandora – słyszę to od wielu osób, od wielu sympatyków Rajdu Katyńskiego, od wielu sympatyków idei kontaktów ze Wschodem. Jednocześnie jest ważne, że ten rok nie był zmarnowany, że dzięki nadludzkiej pracy i wysiłkowi udało się zorganizować wiele ciekawych imprez, ale również udało nam się stworzyć nowe projekty, inicjatywy – powiedziała w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam córka komandora Wiktora Węgrzyna.

Wiktor Węgrzyn, komandor Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, zmarł 17 stycznia 2017 r. w Chicago. Miał 77 lat.

RIRM

drukuj