[TYLKO U NAS] M. Jach ws. systemu rakietowego Iskander: To kolejna prowokacja Rosji wobec Polski

Rosja łamie umowę międzynarodową [chodzi o rakiety Iskander przyp. red.]. Jest to również kolejna prowokacja wymierzona przeciwko Polsce i wobec całego naszego regionu. […] Musimy być przygotowani na odpowiedź na tego typu decyzje wskazał poseł Michał Jach podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej odniósł się w ten sposób do tematu dot. bezpośrednio bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Chodzi o rozmieszczenie przez Rosjan w Obwodzie Kaliningradzkim systemu rakietowego Iskander, mogącego przenosić ładunki nuklearne. Stanowi to potencjalne zagrożenie dla Polski, wschodniej części Niemiec oraz krajów Bałtyckich.

W ten sposób Rosja łamie umowę międzynarodową. To również kolejna prowokacja wymierzona przeciwko Polsce. Nie stanowi to jednak większego zaskoczenia, ponieważ jest to konsekwencja agresywnych działań ze strony Rosjan wobec całego naszego regionu. Polska jest tutaj kluczowa, dlatego wykorzystują także każdy moment zawirowań geopolitycznych, a tego niestety mogliśmy się spodziewać. To jednak nie pogarsza w znaczący sposób naszej sytuacji, tym bardziej, że Iskandery są mobilne i już wcześniej Rosja wielokrotnie pokazała, że w ciągu 48 godzin jest w stanie przerzucić te rakiety z okręgu zachodniego, czyli na północny wschód od Kaliningradu. Polska musi być przygotowana na odpowiedź na tego typu decyzje zaznaczył Michał Jach.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że już teraz wiele działań dot. wzmocnienia obronności Polski zostało zrealizowanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Polski rząd miał tego świadomość i w tym kierunku idą poważne prace w Ministerstwie Obrony Narodowej, przede wszystkim w celu uzyskania odpowiedzi oraz pozyskania takich środków bojowych, które są w stanie zneutralizować to zagrożenie. Oczywiście o całkowitym trudno powiedzieć, natomiast o znaczącym ograniczeniu możliwości uderzenia Iskanderów, dzięki zakupowi programu Wisła [chodzi o podpisanie umowy na kupno systemu Patriot przyp. red.], już tak – dodał rozmówca.

Iskandery to lądowe pociski batalistyczne na mobilnej platformie samochodowej. Przeznaczone są one do przeprowadzania uderzeń na istotne cele lądowe, które znajdują się w strefie operacyjno-taktycznej ugrupowania wojsk przeciwnika.

Całość rozmowy z Michałem Jachem w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj