fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Błaszczak: Mam nadzieję, że wkrótce zostanie unormowana sytuacja w kierownictwie Polskich Sił Zbrojnych

Pracuje zespół powołany wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Cel, który postawiłem temu zespołowi, to wypracowanie propozycji związanej z unormowaniem sytuacji dotyczącej kierownictwa Polskich Sił Zbrojnych. (…) Mam nadzieję, że wspólnie wypracowana rekomendacja spowoduje, że w stosunkowo krótkim czasie ten problem również zostanie rozwiązany – powiedział w rozmowie z red. Piotrem Krupą z TV Trwam minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON w niedzielę brał udział w pożegnaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który będzie uczestniczył w unijnej misji na Morzu Śródziemnym. Ta misja ma na celu zapobieganie przemytowi ludzi w tym rejonie – wyjaśnił.

– Polski kontyngent w ramach misji Unii Europejskiej zapewni bezpieczeństwo na Morzu Śródziemnym. Chodzi o przeciwdziałanie przemytnikom ludzi, którzy dla własnych celów wykorzystują chęć przybycia do Europy migrantów ekonomicznych z północnej Afryki,  – wskazał rozmówca TV Trwam.

Rząd PiS niezmiennie stoi na stanowisku, aby ofiarom wojny pomagać w miejscu ich zamieszkania – podkreślił Mariusz Błaszczak.

– Polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości jest taka, że robimy wszystko, aby pomagać na miejscu ofiarom wojny. Sprzeciwiamy się mechanizmom rozdziału uchodźców, proponowanym przez Komisję Europejską. Uważamy, że te mechanizmy służą tylko spotęgowaniu problemu, a nie jego rozwiązaniu – zaznaczył.

Minister poinformował, że trwają rozmowy na temat nominacji generalskich. Data 1 marca to dobry termin na nadanie awansów w wojsku – dodał.

– Rozmawiamy na ten temat. Odbyły się uzgodnienia z panem prezydentem. Chcemy, żeby była normalność w relacjach. Chcemy, żeby dowódcy Wojska Polskiego otrzymali zasłużone awanse. (…) Data 1 marca, Święto Żołnierzy Wyklętych, to dobra data, żeby tego dnia polscy dowódcy otrzymali zasłużone awanse – ocenił polityk.

Przy okazji modernizacji Sił Zbrojnych nie można zaniedbać kwestii rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

– Ważne jest to, żeby modernizując Polskie Siły Zbrojne, budować także polski potencjał przemysłowy. W związku z tym zrobimy wszystko, żeby pieniądze wydawane na modernizację Wojska Polskiego zostawały w Polsce. To jest nasz cel. Ten proces toczy się. Zrobimy wszystko, żeby tak właśnie było, żeby wrócić do chlubnych tradycji polskiego przemysłu zbrojeniowego – podsumował rozmówca TV Trwam.

RIRM

drukuj