[TYLKO U NAS] G. Długi ws. projektu P. Jakiego: W jednej kwestii nie jesteśmy przekonani

Nie jesteśmy przekonani, czy brak zwrotu nieruchomości, a jedynie wypłata 20 proc. wartości nieruchomości, nie będzie oznaczało nacjonalizacji – powiedział w rozmowie z redaktorem TV Trwam poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi, odnosząc się do przedstawionego dziś przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Polityk wskazał również, jak wyglądała reprywatyzacja w Krakowie.

Grzegorz Długi podkreślił, że należy szczegółowo rozpatrzyć projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej, który przedstawił dziś Patryk Jaki.

Najpierw musimy przeanalizować tę ustawę, czy jest ona zgodna z duchem czasu. Natomiast nie do końca jesteśmy przekonani, czy brak zwrotu nieruchomości, a jedynie wypłata 20 proc. wartości nieruchomości, nie będzie oznaczało nacjonalizacji. Musimy brać pod uwagę, że wielu Polaków, jak również kiedyś Kościół, było pozbawionych własności. Kiedy ktoś poniósł krzywdę, należałoby tę krzywdę naprawić w sposób bezpośredni. Jeżeli nie da się tak postąpić, dopiero daje się odszkodowanie. Dlatego przyjrzymy się, jakie rozwiązania wchodzą w grę. Chciałbym, aby wszyscy do kwestii reprywatyzacji podchodzili ponadpartyjnie, bo jest to interes nas wszystkich – wskazał polityk.

Rozmówca TV Trwam wskazał również, jak wyglądała kwestia reprywatyzacji w Krakowie.

Kwestia reprywatyzacji w Krakowie była inna, ponieważ nie obowiązuje tam dekret Bieruta. Wobec tego nacjonalizacja w Krakowie przebiegała według odpowiednich dekretów, jakie wprowadziła władza komunistyczna, jak też pewnych faktycznych posunięć: organy państwa brały je najpierw w posiadanie, a następnie były zasiedzenia. Pamiętajmy również o tym, że działał tam dekret o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Głównym problemem w Krakowie było to, że po nieruchomości zgłaszali się ludzie, którzy nie byli właścicielami tych nieruchomości. To jest podstawowy problem. Trzeba zbadać, czy organy państwa i miasta w czasie swojego postępowania wypisywały prawidłową dokumentację. Wiemy, że niektórzy notariusze utracili wolność za współuczestniczenie w takich czy innych nieprawidłowościach. Należałoby jednak zbadać systemowo, czy organy państwa prawidłowo tam funkcjonowały – zaznaczył pos. Grzegorz Długi.

Jak dodał, konieczne jest utworzenie komisji śledczej ds. krakowskiej reprywatyzacji, ponieważ pozwoli to spojrzeć na te kwestię w sposób kompleksowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl