[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o mocy różańca na przestrzeni dziejów

Bitwa pod Lepanto była najbardziej znamienną bitwą pod względem znaczenia różańca – akcentował dr Krzysztof Kawęcki, historyk, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Na pamiątkę wielkiego zwycięstwa chrześcijan nad islamistami – 7 października do dziś jest świętem Matki Bożej Różańcowej.

7 października 1571 r. u greckich wybrzeży w pobliżu Lepanto doszło do wielkiej bitwy miedzy chrześcijańską Ligą Świętą (Hiszpania, Republika Wenecka, Państwo Kościelne, Republika Genui, Księstwo Sabaudii-Piemontu, Zakon Maltański) a islamskim Imperium Osmańskim. Bitwy, która ocaliła Europę. Wówczas armada turecka wypłynęła na podbój Europy, a sułtan zapowiadał, że na szczycie Bazyliki św. Piotra w Rzymie zawiśnie zwycięski zielony sztandar z półksiężycem.

– W tych dramatycznych chwilach papież Pius V – wielki orędownik różańca – doprowadził do sojuszu różnych państw, całego świata chrześcijańskiego. Wezwał również do modlitwy różańcowej w intencji zwycięstwa nad islamem. W dniach poprzedzających bitwę pod Lepanto oraz podczas trwania samej bitwy – ulicami Wiecznego Miasta szły procesje organizowane przez papieża. We wszystkich kościołach, klasztorach, na okrętach trwały modlitwy w intencji zwycięstwa (…). Na galerze flagowej księcia Juana de Austria, syna cesarza Karola V, który był dowódcą wojsk chrześcijańskich – powiewała wielka błękitna chorągiew z Panem Jezusem Ukrzyżowanym – powiedział Krzysztof Kawęcki.

O zwycięstwie wojsk Ligi Świętej przesądził nieoczekiwany sztorm, który rozproszył tureckie szyki i uniemożliwił im manewry taktyczne.  Po tej bitwie Juan de Austria i inni dowódcy udali się do różnych sanktuariów maryjnych, by dziękować za zwycięstwo. Do senatu Wenecji pisali: „Nie potęga, nie broń, nie dowódcy, lecz Maryja Różańcowa dała nam zwycięstwo”.

Z kolei w Austrii podczas okupacji jednego z obszarów przez Armię Czerwoną powstała pokutna krucjata różańcowa z inicjatywy ojców franciszkanów, która miała na celu spełnienie orędzia z Fatimy i wyzwolenie kraju. 13 maja 1955 r. kanclerz Austrii Julius Raab udał się do Moskwy, w dzienniku zanotował: „Dziś dzień Fatimy. Rosjanie jeszcze bardziej zatwardziali. Modlę się do Matki Bożej aby pomogła narodowi austriackiemu”.

– Zostały zorganizowane publiczne modły, procesje, a wierni zobowiązali się do odmawiania różańca w swoich domach w intencji wyzwolenia kraju. O. Pawliczek nieustannie wzywał Austriaków przez radio do włączenia się do krucjaty. Później, w sytuacji zupełnie trudnej do wyjaśnienia – Sowieci ostatecznie wycofali się z Austrii 15 sierpnia 1955 roku – przypomniał historyk.

Podobna sytuacja – jak wskazał dr Krzysztof Kawęcki – miała miejsce na Węgrzech po 1956 r., tam także Sowieci dokonali inwazji.

– Duchowy przywódca narodu Prymas József Mindszenty zapowiedział, że Węgry zostaną uratowane, jeśli wzorem Austriaków naród będzie modlił się różańcem. Po czterech latach krucjaty różańcowej w intencji ojczyzny – Węgry stały się wolnym krajem – mówił gość Radia Maryja.

Ks. kard. August Hlond wielokrotnie powtarzał, że zwycięstwo Polski, jeśli przyjdzie, będzie zwycięstwem Najświętszej Maryi Panny. Mówił także, że Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i różańcem. Jedyna broń, dzięki której Polska odniesie zwycięstwo – to różaniec.

Cała rozmowa z dr Krzysztofem Kawęckim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl