[TYLKO U NAS] B. Kempa: Oddanie życia najwyższym aktem wobec bliźniego

Oddać swoje życie to najwyższy akt, jaki można uczynić wobec drugiego człowieka – podkreśliła w rozmowie z reporterem TV Trwam Beata Kempa. Szefowa KPRM była uczestniczką niedzielnej Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja”, która odbyła się w Toruniu. Spotkanie poświęcono Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Minister wskazała, że historie rodaków, którzy oddali swoje życie ratując Żydów, to wielki i wciąż żywy przykład tego, „w jaki sposób miłować Pana Boga i bliźniego”.

– Oddać swoje życie, poświęcać też życie najbliższych – bo przecież wtedy kara śmierci groziła całym rodzinom – to jest najwyższy akt, jaki można uczynić wobec drugiego człowieka – zaznaczyła Beata Kempa.

Polityk zwróciła w tym kontekście uwagę na absurdalność oskarżeń o rzekomy udział Polaków w Holokauście.

– Wydawałoby się to nieprawdopodobne, ale tak jest. Warto więc przykłady takich rodzin, takich ludzi (którzy pomagali Żydom) pokazywać – zarówno tych zabitych, jak i tych, którzy jeszcze żyją, mogą być świadkami tamtych dni – podkreśliła Beata Kempa.

Jak dodała oskarżenia Polaków o Holokaust jest „jednym wielkim kłamstwem”, a wydarzenia takie jak toruńska konferencja świadczą przeciwko oczernianiu naszego narodu.

– To nie tylko brak szacunku dla ofiar, dla tych, którzy pomagali i Żydów chronili, ale to przede wszystkim próba umniejszenia, być może wymazania swoich win – dość nieudolna, dość prymitywna, bardzo niesprawiedliwa – mówiła.

Jako przykład, który „spina klamrą wszystkie te rodziny” minister wskazuje historię Ulmów z podkarpackiego Markowa. Obecnie trwa ich proces beatyfikacyjny.

– Matka w dziewiątym miesiącu ciąży, sześcioro dzieci i ojciec zostali rozstrzelani za to, że ratowali Żydów. I również piękny przykład tej wsi – gdzie nadal, nawet po tym rozstrzelaniu, mieszkańcy udzielali pomocy Żydom, którzy byli w potrzebie. To pokazuje, jakim jesteśmy narodem – powiedziała szefowa KPRM.

Polityk zachęciła też by również dziś – już nie pod presją wojny – realizować przesłanie św. Jana Pawła II.

– Mamy dzisiaj chociażby poszkodowanych wojną w Syrii, 6,5 tys. sierot w Aleppo. (…) Wolność mamy daną, ale i zadaną i właśnie w tym obszarze możemy ponieść dalej ten płomień nadziei dla innych, czerpiąc z przykładu tych rodzin, tych osób, które ratowały Żydów w Polsce podczas II wojny światowej – zachęcała minister.

Trzeba podziękować wszystkim tym, którzy dziś zorganizowali tę konferencję oraz jej uczestnikom – podkreśliła minister Beata Kempa w rozmowie z red. Szymonem Kozupą z TV Trwam.

RIRM

drukuj