[TYLKO U NAS] A. Schmidt-Rodziewicz: Jeśli chcemy dobrosąsiedzkich relacji polsko-litewskich, powinny one zakładać partnerstwo

Jeśli chcemy mieć dobrosąsiedzkie relacje, jeśli chcemy wspólnie budować siłę, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej, realizować pewne projekty polityczne, gospodarcze i społeczne, to relacje między naszymi krajami powinny zakładać partnerstwo. Partnerstwo z kolei wiąże się z tym, że jedną z kluczowych kwestii, która nadal pozostaje nierozwiązana i której rozwiązania będziemy się domagać, jest zabezpieczenie praw i interesów naszych rodaków przebywających na Litwie – powiedziała w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Anna Schmidt-Rodziewicz omówiła główne problemy Polaków żyjących na Litwie. Jako przyczynę trudnej sytuacji naszych rodaków wskazała brak uregulowania kwestii praw mniejszości narodowych na Litwie. Od 2010 roku w tym kraju przestała bowiem obowiązywać ustawa o mniejszościach narodowych. – przypomniała poseł.

– Od 2010 roku przestała funkcjonować ustawa o mniejszościach narodowych. To oczywiście godzi w interesy nie tylko naszych rodaków, ale też innych społeczności, które mieszkają na terenie Litwy. W Polsce ta sprawa jest uregulowana. Cudzoziemcy, którzy przybywają do Polski, mieszkają na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, cieszą się pełnią praw, także obywatele Litwy. Natomiast w 2010 roku władze Litwy zniosły ustawę o mniejszościach narodowych, co oczywiście powoduje brak uregulowań prawnych, dotyczących wielu kwestii związanych z funkcjonowaniem i przebywaniem naszych rodaków na Litwie – akcentowała.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą poinformowała, że wraz z grupą polskich parlamentarzystów przed kilkoma dniami udała się na Litwę, gdzie doszło do spotkania m.in. z posłami Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, którzy zasiadają w tamtejszym Sejmie.

– Akcja Wyborcza Polaków na Litwie podejmuje od lat szereg działań, które mają na celu troskę i opiekę nad naszymi rodakami. Rozmawialiśmy o problemach oświatowych. Wiemy, że formacja pana Tomaszewskiego przygotowała szereg rozwiązań, związanych z przywróceniem ustawy o mniejszościach narodowych na Litwie – powiedziała polityk.

Strona polska chce zaprosić do polskiego parlamentu litewskich przedstawicieli polsko-litewskiej grupy bilateralnej, aby uregulować kwestię praw mniejszości polskiej na Litwie – dodała poseł PiS.   

– Jednym z elementów przekonania strony litewskiej do tego, że dobrosąsiedzkie relacje stanowczo wymagają uregulowania tej kwestii, jest propozycja zorganizowania wizyty parlamentarzystów, nie tylko naszych rodaków, którzy zasiadają w litewskim parlamencie, ale także Litwinów, którzy angażują się w prace w grupie bilateralnej polsko-litewskiej. Chcemy ich zaprosić do polskiego parlamentu i porozmawiać, bardziej skutecznie zainteresować sprawami mniejszości polskiej na Litwie. Liczymy na to, że do takiej wizyty dojdzie – podkreśliła.

Anna Schmidt-Rodziewicz wyraziła nadzieję, że zmiana władzy na Litwie, która miała miejsce przed rokiem, spowoduje, że kwestia praw Polaków mieszkających w tamtym kraju zostanie uregulowana. Jest to istotna sprawa, ponieważ dotyczy ona takich istotnych kwestii jak m.in. oświata – zaznaczyła.

– Ona ureguluje wiele kwestii, również kwestie oświatowe, ponieważ zapewni pełnię praw w dostępie do nauki, do oświaty, do możliwości korzystania z polskich placówek w takiej formule, w jakiej nasi obywatele powinni mieć prawo do korzystana z nich i nauki języka polskiego w takiej formie, w jakiej Polska – poprzez ustawę o mniejszościach narodowych – zapewnia to cudzoziemcom na terenie naszego kraju – wskazała polityk.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą podkreśliła, że za rządów PO-PSL kwestia sytuacji Polaków na Litwie była ignorowana. Teraz to się zmieniło, ponieważ przedstawiciele polskiego Sejmu spotykają się z rodakami za granicą, dzięki czemu pokazują swoje zainteresowanie i chęć pomocy – dodała.     

– Wiele spraw nie zostało wyjaśnionych. Obserwowaliśmy bierność w wielu dziedzinach związanych ze sprawami naszych rodaków. Stąd wyjazdy, które organizujemy wspólnie, szczególnie na wschód, na Kresach. […] Wszyscy nasi rodacy, a przypomnę, że jest ich ponad 20 mln na całym świecie, wymagają naszej troski i opieki bieżącego kontaktu, ale w sposób szczególny właśnie Polacy na wschodzie. […] Chcemy pokazać rodakom, przebywającym poza granicami kraju, że wiemy o ich problemach, staramy się pomóc w ich rozwiązaniu, i to nie gdzieś z daleka, z punktu widzenia Warszawy, […] ale przyjeżdżamy do nich. Chcemy posłuchać tego, co mają do powiedzenia – podsumowała poseł PiS.

Całość rozmowy z poseł Anną Schmidt-Rodziewicz w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl