[TYLKO U NAS] A. Malinowska: Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości niebezpieczna dla Lasów Państwowych

Lasy Państwowe w swoim zarządzie mają ponad 7,5 mln ha lasów.  Krajowy Zasób Nieruchomości chce przejąć od Lasów Państwowych 600 tys. ha gruntów, które są w granicach miast – zwróciła uwagę w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja rzecznik prasowy Lasów Państwowych Anna Malinowska. Boimy się, że te tereny mogą zostać wykorzystane przez np. deweloperów – dodała.

Wczoraj w Sejmie odbyło się głosowanie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, której zapisy są niebezpieczne dla Lasów Państwowych. Zapisy tej ustawy mówią, że Lasy Państwowe miałyby oddać do Krajowego Zasobu Nieruchomości 600 tys. ha lasów, które są w miastach – wskazała Anna Malinowska.

– Lasy to zielone płuca, które bardzo często pełnią ważną rolę kreacyjną i ekologiczną w większych miastach. Problem w tym, że w tej ustawie nie jest zapisane, co dokładnie można tam robić. My oczywiście byśmy się na to zgodzili, gdyby na tych terenach można było budować tylko i wyłącznie tereny liniowe, czyli wykorzystać te tereny do tego, żeby poprowadzić przez nie drogi, linie przesyłowe czy też inne instalacje, które są podłączane do nowych osiedli. Natomiast takiego zapisu nie ma w tej ustawie – podkreśliła rzecznik.

Boimy się, że będą bardzo duże naciski ze strony deweloperów i ogólnie całego przemysłu budowlanego na te tereny – dodała rzecznik Lasów Państwowych i wskazała, co powinno znaleźć się w tej ustawie.

Chcielibyśmy, żeby w tej ustawie było dokładnie zapisane, że tam będzie można budować tylko i wyłącznie obiekty liniowe, czyli np. drogi dojazdowe do osiedli, ale żeby te obiekty nie mogły być sprzedane, albo żeby nie można było pod nie wziąć kredytu. Teraz mamy deklaracje słowne, że „to się nie stanie”. Ale to jest tylko deklaracja słowna. My chcielibyśmy, żeby to było zapisane w tej ustawie, bo w innym układzie politycznym ten zapis może być po prostu bardzo groźny – powiedziała Anna Malinowska.

Wspomniała również o znaczeniu Lasów Państwowych dla Polski oraz jakie płyną konsekwencje z oddania ich do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

600 tys. ha lasów wpływa na lesistość Polski, jeśli my to przekażemy do Krajowego Zasobu Nieruchomości i jeśli zostaną te lasy wycięte, to w tym momencie Polska będzie jedynym krajem w Europie, gdzie spadnie lesistość. Od II wojny światowej lesistość nam rośnie, a w tym momencie groźba może być taka, że lesistość spadnie – zaznaczyła rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Anny Malinowskiej można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl