Tzw. duża ustawa medialna trafi do komisji kultury

Sejm nie zgodził się na odrzucenie tzw. dużej ustawy medialnej w pierwszym czytaniu o co wnioskowała część opozycji. Ustawa trafi teraz do dalszych prac w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa wymiana zdań. Politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podnosili, że ustawa niszczy media publiczne, prowadząc do ich upublicznienia. Zwracali także uwagę, że projekt obchodzi konstytucję, ponieważ kompetencje Rady Mediów Narodowych i KRRiT się dublują.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański podkreślił, że ustawa ratuje media publiczne, które chciała zniszczyć poprzednia koalicja PO-PSL.

Wasz idol polityczny Donald Tusk powiedział w 2007 r.: media publiczne najlepiej byłoby zlikwidować, a jak się nie da ich zlikwidować, to trzeba je maksymalnie osłabić. I to robiliście. Teraz mówicie, że trzeba te media ratować. One na szczęście przetrwały, mimo waszej polityki i my je ratujemy. Przywrócimy je obywatelom, bo zależy nam na tym, żeby media narodowe broniły polskiej racji stanu i żadne krzyki w tym nie przeszkodzą – powiedział Krzysztof Czabański.

Kwestią sporną jest także kwestia finansowania mediów publicznych. Prawo i Sprawiedliwość chce zastąpić abonament RTV nową opłatą audiowizualną.

Poseł Marek Suski, wiceprzewodniczący PiS-u, podkreślił, że projekt ustawy w tym zakresie przywraca normalność.

Do dziś była taka sytuacja, że uczciwi obywatele, którzy płacili, utrzymywali media publiczne dla tych, którzy składki nie płacili. Dla uczciwych obywateli będzie to znacząca obniżka, a ci, którzy unikali dotychczas, będą po prostu wspierać tych, którzy do tej pory byli uczciwi – wskazał poseł Marek Suski.

Na projekt tzw. dużej ustawy medialnej składają się trzy propozycje ustaw autorstwa PiS; o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające. Pakiet przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową w instytucje mediów narodowych.

Ponadto zostałaby wprowadzona składka audiowizualna w wysokości 12 zł lub 15 zł miesięcznie, która byłaby pobierana z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 r.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl