fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Zakończyła się XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Dobiegła końca XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Idźcie i głoście”. Centralnym punktem modlitewnego spotkania na Jasnej Górze była uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. abp. Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Od rana na wałach jasnogórskich zaczęli gromadzić się wierni, którzy przybyli z wielu zakątków Polski, a także z zagranicy.

Na Jasnej Górze pojawili się również przedstawiciele władz państwowych, m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Premiera minister Beata Kempa, minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, a także ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, obrony narodowej Antoni Macierewicz, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, rolnictwa Krzysztof Jurgiel, środowiska prof. Jan Szyszko, gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk oraz sportu Witold Bańka.

O godz. 8.00 pielgrzymi odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Modlitwie przewodzili o. Grzegorz Moj CSsR oraz o. Dariusz Drążek CSsR.

Po zakończeniu Godzinek odbył się koncert zespołu muzyki Sakralnej Lumen pt. „Uwielbienie Fatimskie”.

Następnie swoje słowo do zgromadzonych na Jasnej Górze skierował ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący działającego przy Konferencji Episkopatu Polski Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ksiądz biskup podziękował Dyrektorowi Radia Maryja, o dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, za troskę o trzeźwość Polaków.

– Najserdeczniej dziękuje ojcu dyrektorowi Tadeuszowi i całej Rodzinie Radia Maryja za wielkie wsparcie, za wielką troskę o trzeźwość narodu – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości zaapelował również o wsparcie w walce o trzeźwość polskiego narodu.

– Najpokorniej proszę każdą i każdego z was tu obecnych, ale proszę także słuchaczy i widzów o wielkie zaangażowanie w otrzeźwienie naszego polskiego narodu. Nasza trzeźwość i abstynencja niech będzie wyjątkowymi, pięknymi perłami w koronie Maryi i wypełnieniem jasnogórskich ślubów narodu – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.  

O godz. 11.00 sprawowana była uroczysta Msza św., która była centralnym punktem XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Na początku Mszy św. zgromadzonych pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry.

List do uczestników XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.[więcej]

-Chcę dzisiaj z całego serca podziękować Rodzinie Radia Maryja za wszystkie te wspaniałe dzieła. Dziękuję za to, że współtworzą Państwo właśnie i takie media. Że na co dzień kierują się Państwo ewangelicznym wskazaniem, które jest również hasłem obecnej pielgrzymki: „Idźcie i głoście”- napisał w swoim liście prezydent Andrzej Duda.

Szefowa Kancelarii Premiera minister Beata Kempa odczytała w kolei list, który do uczestników modlitewnego spotkania na Jasnej Górze skierowała premier Beata Szydło. [więcej]

-Waszą siłą jest zjednoczenie wokół wspólnych wartości, troska o dobro Ojczyzny i zachowanie polskiego dziedzictwa opartego na chrześcijańskich fundamentach – napisała w liście szefowa polskiego rządu.

Swoje słowo do pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze skierował Ojciec Święty Franciszek.

– Pamiętam także o dzisiejszej wielkiej pielgrzymce polskiej Rodziny Radia Maryja, która odbywa się w sanktuarium w Częstochowie –  zaznaczył Papież.

Ojciec św. #Franciszek do Rodziny #RadiaMaryja: Pamiętam także o dzisiejszej wielkiej pielgrzymce polskiej Rodziny Radia…

Opublikowany przez Radio Maryja na 9 lipca 2017


Uczestnikom XXVI pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę udzielone zostało również błogosławieństwo wraz z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami. Udzieliła go Penitencjaria Apostolska. [więcej]

Homilię do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, który apelował o większy szacunek wobec ludzkiego życia.

Niech w polskich sercach i domach, niech w Europie i świecie, do którego jesteśmy posłani, rozbrzmiewa to nasze pozdrowienie pielgrzymie, pełne miłości i błogosławieństwa: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Zawsze Dziewica! – apelował ks. abp. Jan Romeo Pawłowski.

Przed zakończeniem Eucharystii kilka słów do pielgrzymów skierował o. dr. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. [więcej]

Wiele mamy mediów w Polsce, które przekazują informację, ale tylko Radio Maryja i telewizja Trwam buduje coś więcej – wspólnotę świadomych i zmotywowanych ludzi – powiedział.

– W tym świecie, gdzie tyle jest rozdroży (może nawet więcej niż dróg) pielgrzym zawsze jest na właściwej drodze. Dzisiaj to są szczególni pielgrzymi. Radio i telewizja, których tak wiele w naszym kraju, mówią do nas słowa, przekazują informację i budują pewną świadomość. Ale z całą pewnością tylko Radio Maryja buduje coś więcej. Radiu Maryja i telewizji Trwam udało się zbudować wspólnotę – zaznaczył o. dr. Janusz Sok CSsR.

Do zgromadzonych na Jasnej Górze przemówił również Dyrektor Radia Maryja o dr. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po Mszy św. odbył się koncert orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka.

XXVI Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00


Transmisję z XXVI Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj