fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Za rządów PO-PSL luka podatkowa wzrosła z 7 do ponad 50 mld zł

Na przestrzeni ośmiu lat, za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, luka podatkowa powiększyła się siedmiokrotnie. W tym czasie sumarycznie rzecz biorąc aż o 262 mld zł uszczuplono polski budżet tylko i wyłącznie z tytułu wyłudzeń podatku VAT podkreślił w programie „Aktualności dnia” poseł do Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista odniósł się do projektu uchwały, jaki złożył Kukiz’15 w Sejmie, powołujący komisję śledczą ds. VAT. Wniosek ten ma na celu zbadanie nieprawidłowości w działaniu organów i instytucji publicznych za okres od 2007 do 2017 roku.

–  Cieszę się, że taki projekt został złożony, ponieważ są twarde dane, przygotowane przez sam resort finansów, pokazujące, jak na przestrzeni lat 2007 2015 rosła luka podatkowa. To nie jest tak, że dowiedzieliśmy się o tym teraz; te informacje na bieżąco spływały do ministerstwa finansów. Koalicja POPSL i ich kolejni ministrowie mieli bezpośredni wgląd do tych danych. Dość powiedzieć, że za rządów poprzedniej władzy luka podatkowa wzrosła z 7 do ponad 50 mld zł – zauważył gość Radia Maryja.

Dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił również uwagę na to, że za rządów PO-PSL działania polityków tych partii doprowadziły do uszczuplenia polskiego budżetu aż o 262 mld zł tylko i wyłącznie z samego tytułu wyłudzeń podatku VAT.

Jeżeli „500 plus” w bieżącym roku będzie kosztować ok. 25 mld zł, to dzięki pomocy tych pieniędzy można by sfinansować ten program przez kolejnych dziesięć lat, nic więcej nie dokładając przy tym z budżetu. Przestępstwa podatkowe ścigają odpowiednie służby, rozlicza je prokuratura i aresztowanych w ostatnich sześciu miesiącach o ile dobrze pamiętam ws. walki z wyłudzeniami VAT zostało aż 2 tys. osób. To pokazuje również, że służby w bardzo dużym stopniu skumulowały swoją uwagę na tych wyłudzeniach – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jak dodał, gdy pojawiały się inicjatywy prospołeczne za czasów rządów PO-PSL, słyszeliśmy zarówno od ówczesnego premiera Donalda Tuska, jak i kolejnych ministrów finansów – w szczególności Jacka Rostowskiego – o tym, że takich pieniędzy nie ma w budżecie.

Ba, kiedy już pojawił się program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 r., to zsumowano nasze propozycje społeczne i diagnoza była jedna: jeżeli PiS będzie realizowało ten program, to zawali się budżet. My wszystkie te programy krok po kroku realizujemy, w efekcie czego, zamiast planowanego na cały rok deficytu, mamy ciągle nadwyżkę budżetową za okres ośmiu miesięcy – akcentował polityk w programie „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z udziałem europosła Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj