[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: UE ma przed sobą trzy wielkie wyzwania

Unia Europejska ma przed sobą trzy wielkie wyzwania: Brexit, imigrację i bardzo trudną sytuację w strefie euro – podkreślał w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenach TV Trwam oraz Radia Maryja eurodeputowany i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk.

Gośćmi programu byli: europosłowie Stanisław Ożóg i Zbigniew Kuźmiuk, poseł RP Mieczysław Miazga oraz mec. Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Politycy rozmawiali na temat „Ekonomicznej kondycji Unii Europejskiej” oraz o największych problemach Wspólnoty.

Mec. Janusz Wojciechowski powiedział, że sytuacja budżetu Unii Europejskiej, „nie wygląda źle”. Jak zaznaczył „ten budżet nie jest aż tak wielki, jak się czasami sądzi”.

– To jest 1 proc. Produktu Krajowego Brutto Unii Europejskiej. To mniej więcej 145 mld euro rocznie. To 267 euro na jednego obywatela w UE. Jak to się zestawi np. ze skalą pomocy publicznej, której kraje członkowskie udzielają swoim przedsiębiorcą, to w niektórych krajach to jest 500 euro „na głowę”. Tutaj z jednej strony UE wyrównuje różnice w poziomie rozwoju państw członkowskich poprzez politykę spójności, przez te fundusze unijne, a z drugiej strony, przez pomoc publiczną te różnice się zwiększają – wskazywał mec. Janusz Wojciechowski.

Poruszając temat problemów, z jakimi musi walczyć Unia Europejska, audytor ETO wskazał na rolnictwo. Zaznaczył, że w tej kwestii Unia „nie bardzo wie, dokąd zmierza”.

– Po pierwsze, znikają gospodarstwa. W ciągu 10 lat ubyło 4 mln gospodarstw. Było 14,5 mln, zostało 10,5 mln w całej UE. (…) Dziennie ginie 1000 gospodarstw.  Giną mniejsze, rodzinne gospodarstwa, tworzą się coraz większe latyfundia w UE. (…) A drugi problem to starzenie się wsi. Wieś europejska składa się głównie ze starszych wiekiem rolników. Brakuje młodych rolników. Są kraje, np. Portugalia, gdzie ponad połowa rolników ma ponad 65 lat. W Hiszpanii niewiele mniej, 40-kilka procent. Na południu Europy jest dramatyczna sytuacja. To jest rolnictwo bez przyszłości, jeżeli się to nie zmieni – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Jak dodał mecenas, sytuacja polskiego rolnictwa pod tym względem jest znacznie lepsza. Obok Austrii jesteśmy jedynym krajem w UE, gdzie rolnicy do 35 lat stanowią powyżej 10 proc. z wszystkich. We wszystkich innych krajach to śladowe procenty – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Z kolei eurodeputowany dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że Unia Europejska znajduje się obecnie w bardzo ważnym momencie – do tej pory Wspólnota się rozszerzała, jednak w ostatnim czasie Brytyjczycy zdecydowali o jej opuszczeniu. To po Niemczech druga gospodarka w Unii Europejskiej, jesteśmy więc w przededniu „trzęsienia ziemi” – wskazywał europoseł i ekonomista podkreślając, że problem Brexitu jest jednym z trzech wielkich wyzwań, jakie ma przed sobą UE.

­ – Co więcej, samo wyjście jest rzeczywiście ważnym momentem, ale jest teraz sprawa przeprowadzenia tego swoistego rozwodu. (…) Te negocjacje rozwodowe, które się zaczęły, idą bardzo trudno. Tak naprawdę nie uzgodniono do tej pory nic. (…) Drugie, bardzo istotne (wyzwanie) to jest imigracja (…), a z tym związany terroryzm. A po trzecie, bardzo trudna sytuacja w strefie euro – wyliczył dr Zbigniew Kuźmiuk.

Całość sobotnich „Rozmów niedokończonych” z udziałem Stanisława Ożóga, Zbigniewa Kuźmiuka, Mieczysława Miazgi i Janusz Wojciechowski – poniżej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl