[TYLKO U NAS] Z. Kopociński: Bez polskiego Lwowa nie byłoby niepodległości naszej Ojczyzny 

Jeżeli współczesnych obywateli nie będziemy wychowywać w duchu patriotyzmu i postaw obywatelskich – nie będzie miało dla nich znaczenia, kto przejmuje władzę, w jakim języku mówią i jakie wiszą flagi – powiedział dr n. med. Zbigniew Kopociński z Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. w rozmowie z portalem Radia Maryja. Nasz rozmówca odniósł się do przypadającej w środę 21 listopada 100. rocznicy obrony Lwowa i braku pamięci o jego bohaterach.

W czwartek 22 listopada mija dokładnie 100. rocznica obrony Lwowa. Z tej okazji w całej Polsce środowiska kresowe organizują wydarzenia upamiętniające bohaterskich Polaków. Uroczyste obchody odbędą się także w Żarach. Ich organizatorami są Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich.

– Chcemy oddać hołd obrońcom Lwowa i przypomnieć, że obrona Lwowa stanowi „kamień milowy” oraz fundament polskiej niepodległości. Bez polskiego Lwowa nie byłoby niepodległości naszej Ojczyzny – zaznaczył Zbigniew Kopociński z Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.

Początek już o godz. 4.45. Wówczas rozlegnie się „Marsz lwowskich dzieci”, czyli pieśń: „W dzień deszczowy i ponury”. O godz. 5.00 rano zabiją dzwony we wszystkich żarskich kościołach i wielu pobliskich świątyniach okolicznych miejscowości, gdzie żyją Kresowianie. Uroczystość odbędzie się w asyście honorowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego.

– Nie jest to przypadek. Król Jan III Sobieski to władca Polski bardzo mocno związany ze Lwowem – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Następnie zostanie wciągnięta na maszt flaga państwowa na znak i jako symbol pamięci o tym, co zdarzyło się 22 listopada 1918 r.

– Czyli sytuacji, kiedy por. Roman Abraham – dowódca „Góry Stracenia” – wszedł na wieżę lwowskiego ratusza, zdarł ukraińskie flagi i wywiesił jedyną, należną i prawowitą tak krajowi, jak i miastu flagę polską. Później odbędzie się lwowski apel pamięci, który będzie poświęcony upamiętnieniu wszystkich obrońców Lwowa (…) niesłusznie dziś zapomnianych – wyjaśnił współorganizator uroczystości.

Na zakończenie obchodów zostanie wykonana pamiątkowa fotografia przed żarskim ratuszem. Będzie to nawiązanie do słynnej fotografii z 22 listopada 1918 r., którą wykonali żołnierze „Góry Stracenia” po zawieszeniu flagi polskiej na ratuszu Lwowa przy słynnych lwach.

– Na lewych rękawach kurtek mundurowych mają naszywkę z trupią czaszką i literami GS – Góra Stracenia. W trakcie uroczystości wszystkim uczestnikom będziemy rozdawali tę odznakę, która również zostanie przyczepiona na lewe rękawy ubrań. W charakterze lwowskich lwów będziemy mieli baner, na którym znajdą się wizerunki tych kamiennych lwów z Cmentarza Obrońców Lwowa z napisami: „Zawsze wierny Tobie Polsko” – poinformował.

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, iż takie uroczystości jak obrona Lwowa są konieczne i powinny odbywać się na szczeblu państwowym. To powinny być obchody zorganizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Prezydenta RP i Premiera RP – wskazał.

– Takich obchodów nie ma. W związku z tym my – jako środowiska kresowe – we wszystkich miejscowościach, gdzie funkcjonujemy, organizujemy tego typu wydarzenia. Naszym obowiązkiem, powinnością i zaszczytem jest oddać hołd obrońcom Lwowa (…). Są to jednak działania oddolne, brakuje tu siły państwa (…). Jeżeli współczesnych obywateli nie będziemy wychowywać w duchu patriotyzmu i postaw obywatelskich – nie będzie miało dla nich znaczenia, kto przejmuje władzę, w jakim języku mówią i jakie wiszą flagi – akcentował współorganizator uroczystości w Żarach.

 

Niestety – jak wskazał Zbigniew Kopociński – po 1945 r. na niemal pół wieku nazwy jak „Lwów”, „obrona Lwowa”, „Orlęta Lwowskie” – „zostały wykreślone z polskiej historii, z polskich podręczników i wyrosło całe pokolenie, które nie ma o tym pojęcia”.

– Po przemianach w 1989 r. bardzo wiele się zmieniło w Polsce, natomiast w kwestii dotyczącej Lwowa i południowo-wschodnich Kresów nadal jest to temat bardzo mocno zaniedbany ze względu na niezbyt fortunne stanowisko rządu Ukrainy, cały czas dotyczące gloryfikacji zbrodniarzy wojennych i ludobójców narodu polskiego z okresu II wojny światowej (…). Od wielu lat organizujemy co roku akcję „Światełko pamięci dla Lwowa”, gdzie przed 1 listopada zbieramy znicze na Cmentarz Obrońców Lwowa i Cmentarz Łyczakowski. Przyjeżdża do nas polska młodzież, której zadajemy pytanie: „Z czym kojarzy się wam hasło <<Orlęta Lwowskie>>”? Jeżeli polska młodzież z naszych szkół na to pytanie odpowiada: „Z niczym”, to jest to katastrofa. Proces edukacyjny, który odbywa się w polskich szkołach w żaden sposób nie jest w stanie zaradzić tej katastrofie, bo tego nie ma w podręcznikach – zaznaczył.

Orlęta Lwowskie są najlepszym, najwspanialszym wzorcem postaw patriotycznych i obywatelskich dla naszej młodzieży – powiedział Zbigniew Kopociński.

– Gdyby taka historia Obrony Lwowa zdarzyła się w Stanach Zjednoczonych – powstałyby już tysiące filmów na ten temat, a tę historię znałby cały świat. Polacy mają niezwykłą historię. Cała miejscowość stanęła w obronie swojego miasta i praw RP do niego – w tym dzieci. Najmłodszy poległy to 9-letni Jaś Kukawski. Karabin był większy niż jego wzrost. Takich historii Polacy nie wykorzystują i do chwili obecnej nie powstał żaden film fabularny dotyczący obrony Lwowa. To olbrzymie marnotrawstwo. To brak chęci polskich polityków, którzy nie są zainteresowani budowaniem naszego społeczeństwa w oparciu o takie wzorce. Jest to trudne do zrozumienia – zaznaczył współorganizator uroczystości w Żarach.

Zbigniew Kopociński dodał, że jako Towarzystwo wystąpili z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o to, by w 100. rocznicę obrony Lwowa odznaczył Orderem Orła Białego dwóch wybitnych polskich generałów, a wcześniej obrońców Lwowa – gen. Romana Abrahama oraz gen. Mieczysława Borutę-Spiechowicza.

– To ludzie niezwykle zasłużeni dla Lwowa, wielokrotnie ranni. Przelewali krew za Ojczyznę, w czasach PRL bronili Cmentarza Obrońców Lwowa dewastowanego w czasach sowieckich oraz kolejnych. Później gen. Boruta-Spiechowicz zaangażował się również w działalność „Solidarności”. Niestety pan prezydent do chwili obecnej nie podjął decyzji o odznaczeniu tych niezwykłych patriotów – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Monika Bilska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl