[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Wójcik o prof. M. Gersdorf: Albo ktoś decyduje się na drogę sędziowską, albo na bycie politykiem

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem mieszania się sędziów w sprawy polityczne. Albo ktoś decyduje się na drogę sędziowską, albo decyduje się, żeby być politykiem – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceszef resortu sprawiedliwości przypomniał, że państwo opiera się na trzech filarach, którymi są władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Jak zaznaczył, ta ostatnia nie przeszła reformy od czasu transformacji.

– Każda próba dotknięcia wymiaru sprawiedliwości była próbą nieudaną. Dlatego, kiedy obejmowaliśmy władzę, to obiecaliśmy naszym rodakom, że państwo będzie zdrowe, jeżeli uzdrowimy również i ten trzeci filar, właśnie wymiar sprawiedliwości. (…) Przez wiele miesięcy prowadziliśmy reformy ustrojowe, bardzo głębokie, wszystko po to, żeby wymiar sprawiedliwości lepiej funkcjonował. Dlatego, że źle był oceniany. W niektórych sondażach nawet 80 proc. społeczeństwa źle oceniało funkcjonowanie polskich sądów – podkreślił polityk.

– W tej chwili rozpoczęła się batalia dotycząca Sądu Najwyższego. Dziwi mnie niesamowity opór niektórych osób. Przecież SN nie jest sądem, który leży poza nawiasem całego polskiego sądownictwa. To jest najważniejszy sąd w Polsce – dodał.

Emerytowana Małgorzata Gersdorf z pewnością nie jest Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego – oświadczył w czwartek w odpowiedzi na pytania dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. [czytaj więcej]   Również w ocenie wiceministra sprawiedliwości prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i nie jest już prezesem SN.

– Pani prof. Małgorzata Gersdorf jest w tej chwili sędzią w stanie spoczynku. Nie jest już Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego, jest byłym Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. To wszystko stało się z mocy prawa kilka dni temu, ponieważ pani profesor nie złożyła stosownego oświadczenia wyrażając swoją wolę, żeby dalej być w SN. Ukończyła 65 rok życia i zgodnie z ustawą, jeżeli nie złożyła takiej woli, to ani KRS nie mógł się odnieść do tego w swojej opinii, ani pan prezydent nie mógł się odnieść do tej woli. Automatycznie przestała być sędzią. Przeszła w stan spoczynku, co oznacza, że straciła funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dotychczasowa prezes SN nie potrafi zaakceptować decyzji, co w opinii gościa Telewizji Trwam jest niezrozumiałe, gdyż „wszyscy powinniśmy się stosować do przepisów prawa”.

– Niektórzy mówią, że to jest wyświechtane hasło, ale to nie jest wyświechtane. To jest fundament państwa. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. To jest też przepis konstytucji. Dzisiaj jest spór natury takiej, że niektórzy przyjmują, że skoro w konstytucji zapisana jest kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i ona wynosi 6 lat, to nie można tej kadencji skrócić. Jest też inny przepis konstytucji, który mówi o tym, że jeżeli osiągnie sędzia określony wiek, w którym przechodzi w stan spoczynku,  jest to określone ustawą i część osób nie chce tego uwzględnić – akcentował Michał Wójcik.

– Pani Profesor nie chce uznać, że ustawodawca wprowadził przepis ustawą zwykłą i mówi, że jest nadal prezesem, że wybiera się na urlop. (…) Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby pani profesor podpisała jakiś dokument w imieniu SN. Taki dokument byłby obciążony wadą prawną. To jest niemożliwe – zaznaczył.

W piątek przed południem prof. Małgorzata Gersdorf spotkała się z szefową Amnesty International. Rozmawiała też z przewodniczącym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz prezesem Sądu Najwyższego Holandii. [czytaj więcej]

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem mieszania się sędziów w sprawy polityczne. (…) Ktoś decyduje się na drogę sędziowską i dostaje określone uprawnienia, określone instrumenty. To jest bardzo ciężka droga, bo być sędzią to jest wielki zaszczyt, ale też to kosztuje wielką pracę. Ludzie żeby zostać sędziami muszą przejść drogę edukacyjną i nie taką łatwą. Albo się ktoś decyduje żeby być sędzią, albo się decyduje, żeby być politykiem. Nie można łączyć jednego i drugiego. To wynika z konstytucji. Sędzia nie może prowadzić działalności politycznej – wskazał wiceminister sprawiedliwości.

W środę rano w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu rozpoczęła się debata poświęcona przyszłości Unii Europejskiej oraz reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Głos w obradach zabrał premier Mateusz Morawiecki.

– Mamy prawo decydować o tym, jak kształtujemy polski wymiar sprawiedliwości. To pan premier zapraszał m.in. p. Timmermansa do Polski, żeby zapoznał się z sytuacją Sądu Apelacyjnego w Krakowie, gdzie w przeszłości – w czasach rządów Platformy Obywatelskiej – funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza – powiedział wiceminister Wójcik.

Całą rozmowę z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl