[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Środki wydane na modernizację polskiej armii postawią ją w czołówce armii Europy, które się modernizują

W perspektywie roku 2026 Ministerstwo Obrony Narodowej na zakupy modernizacyjne dla polskiej armii wyda prawie 185 mld złotych. To naprawdę są gigantyczne pieniądze, które będą stawiały polską armię w czołówce tych armii Europy, które się modernizują, ale jestem również przekonany, że na zupełnie inny poziom podniosą polski przemysł zbrojeniowy – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

W Koszycach na Słowacji trwa szczyt głów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. W spotkaniu bierze udział prezydent Andrzej Duda, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wojciech Skurkiewicz wskazał, że Bukaresztańska Dziewiątka to format, który jest bardzo mocno rozwijany i pielęgnowany m.in. również przez Polskę.

– W skład tej grupy państw B9 wchodzą takie kraje, jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja, Bułgaria, czyli państwa na wschodniej flance NATO. Ale ten format nie jest tylko rozwijany w formacie militarnym, ale również i w formacie gospodarczym. To spotkanie, które odbywa się w Koszycach, ma dość szczególny charakter, bo to jest szereg rocznic – w jednej strony to jest 70. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale i również niektóre spośród państw obchodzą 15-lecie – czy tak, jak Polska 20-lecie – przystąpienia do NATO – zauważył wiceszef MON.

Polityk podkreślił, że rozmowy na temat zagrożeń odbywają si nie tylko w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki czy Grupy Wyszehradzkiej, ale również i na forum NATO.

– Te decyzje, które zostały podjęte na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, są dzisiaj realizowane, czyli wzmocnienie wschodniej flanki NATO, zaangażowanie wojsk sojuszniczych, szczególnie wojsk amerykańskich w gwarancję bezpieczeństwa naszych krajów. To już jest fakt i to jest rzecz, która jest od dwóch lat bardzo mocno eksponowana i rozwijana. Proszę też zauważyć, że to, co jest dzisiaj na agendzie, to jest chociażby (…) przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym, czyli ta wojna hybrydowa, z którą mieliśmy do czynienia chociażby na wschodzie Ukrainy. My wszyscy musimy się przygotowywać do tego, bo przecież te zagrożenia mogą przeniknąć do poszczególnych państw wschodniej flanki NATO – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Wiceminister obrony narodowej odniósł się również do podpisanego przez szefa MON Mariusza Błaszczaka Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 roku.

–To bardzo ważny dokument, w oparciu o który realizowane są wszelkie zamówienia dla polskiego wojska, na podstawie którego również następuje modernizacja polskiej armii. (…) Pan minister Mariusz Błaszczak dzisiaj powiedział o przełomowych zakupach i przełomowych realizacjach programów, chociażby wreszcie przyspieszenie działań w związku z programem Harpia. Program Harpia to zakup dla polskiej armii najnowocześniejszego na dziś na świecie samolotu piątej generacji, czyli F-35, niewidoczny dla radarów np. armii rosyjskiej czy chińskiej. Samoloty F-35 to bez wątpienia przełom techniczny i technologiczny. My dziś zapisujemy w tym planie modernizacji technicznej do roku 2026 zakup 32 sztuk, czyli zakupujemy dwie eskadry na potrzeby polskiej armii – akcentował Wojciech Skurkiewicz.

W ramach zatwierdzonego planu zrealizowanych zostanie kilka innych programów – tłumaczył wiceszef MON.

– Kolejna sprawa to chociażby program Narew, który będzie realizowany przez polski przemysł zbrojeniowy, polski przemysł obronny, wielomilionowe czy wielomiliardowe zamówienia dedykowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tych obszarów, tych segmentów jest o wiele więcej. Oczywiście jest program Wisła, również zakup baterii rakiet HIMARS czy również modernizacje czołgów – to wszystko jest zapisane w programie, ale także są zapisane kwestie dotyczące modernizacji Marynarki Wojennej – powiedział.

Na Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych przeznaczonych zostanie ok. 185 mld złotych.

– Jest to program opierający się o olbrzymie środki finansowe, bo w perspektywie roku 2026 Ministerstwo Obrony Narodowej właśnie na zakupy modernizacyjne dla polskiej armii wyda prawie 185 mld złotych. To naprawdę są gigantyczne pieniądze, które będą stawiały polską armię w czołówce tych armii Europy, które się modernizują, ale jestem również przekonany, że na zupełnie inny poziom podniosą polski przemysł zbrojeniowy – ocenił wiceminister obrony narodowej.

Całość rozmowy z wiceminister Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

        

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl