[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Kolejna nowelizacja ustawy o SN pokazuje brak wizji

Kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w tym roku pokazuje brak wizji. Jest to bardzo groźne dla państwa, bo mamy w tej chwili bardzo niepokojący stan faktyczny. Nie wiemy do końca, jak np. traktować stan prawny związany z I prezesem SN – powiedział w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Członek Krajowej Rady Sądownictwa odpowiedział na pytanie o to, dlaczego Rada negatywnie zaopiniowała wnioski kilku sędziów Sądu Najwyższego, wskazując, że „są przesłanki obiektywne”.

– Sędzia składa wniosek, a do tego wniosku automatycznie nie załącza opinii lekarskiej, dokumentów wymaganych, wynikających wprost z ustawy o Sądzie Najwyższym (…) i – mimo wezwania przez przewodniczącego KRS do uzupełnienia tych braków – jednocześnie publicznie w mediach deklaruje, iż nie ma zamiaru przedłożyć tych dokumentów. Nie rozumiem tej postawy. (…) Jak potraktować zachowanie osoby, która składa wniosek, a jednocześnie nie wypełnia formalnych wymogów i nie chce dopełnić? KRS zachowuje się logicznie – opiniuje taki wniosek negatywnie z racji na przesłankę obiektywną, że sam kandydat nie jest zainteresowany – wskazał poseł.

Tomasz Rzymkowski odniósł się również do sytuacji, jaka zaistniała wokół funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, mówiąc, że „z punktu widzenia ustawy sędzia Józef Iwulski zastępuję I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf”.

– Tutaj jest największy problem. Mianowicie, organy naczelne państwa – tj. prezydent, Rada Ministrów, parlament – traktują ustawę i stan faktyczny, wynikający z ustawy, mówiący o tym, że kiedy I prezes SN opróżnia urząd, to najstarszy wiekiem sędzia pełni obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Natomiast sędziowie Sądu Najwyższego, wydając stosowną uchwałę w tej sprawie, stwierdzili, iż absolutnie ta ustawa nie obowiązuje, a prof. Małgorzata Gersdorf udała się na urlop, nie jest w stanie spoczynku i po zakończonym urlopie wraca, a podczas przerwy urlopowej w pełnieniu obowiązków I prezesa zastępuje ją – wyznaczony przez nią – sędzia Józef Iwulski – mówił.

Gość Telewizji Trwam powiedział, że nie można przewidzieć, co wydarzy się po powrocie z urlopu prof. Małgorzaty Gersdorf. Odniósł się przy tym do kwestii „natury prawnej”, ponieważ „ wczoraj wpłynął do marszałka Sejmu projekt ustawy, zmieniający ustawę Prawo o prokuraturze”.

– W tej ustawie znajdują się również przepisy dot. ustrojów sądów powszechnych czy samej ustawy o SN, zmieniającej zasady powoływania i wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie wyglądała. Dla mnie jest to bardzo trudne, ponieważ sprawa jest bardzo skomplikowana – wskazał.

Członek KRS zaznaczył, że przygotowywane zapisy powinny zawierać „wizję stanu faktycznego, jak dane organy konstytucyjne państwa powinny funkcjonować w ramach całego systemu prawnego”.

– Pamiętajmy, że taka ustawa o SN czy KRS jest pewnym niewielkim elementem olbrzymiej machinerii nici powiązań, wzajemnych zależności organów państwa, ale również to wszystko pozostaje w takiej gąbce państwowej. Trzeba mieć wizję. Niestety, to jest już chyba piąta nowelizacja ustawy o SN w tym roku. To pokazuje taki brak wizji i swoisty chaos. Jest to bardzo groźne dla państwa, bo mamy w tej chwili bardzo niepokojący stan faktyczny. Nie wiemy do końca, jak traktować stan prawny związany z Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego, ale to ma dalej idące konsekwencje. Pamiętajmy, że I prezes SN jest przewodniczącym Trybunału Stanu. Nie wiemy w tej chwili, kto jest tym przewodniczącym – zwrócił uwagę gość „Polskiego punktu widzenia”.

Cała rozmowa z posłem Tomaszem Rzymkowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl