[TYLKO U NAS] S. Szwed: Sytuacja na rynku pracy jest w tej chwili bardzo dynamiczna. Mamy bardzo niską stopę bezrobocia, bo to 5,9 proc.

Mamy bardzo niską stopę bezrobocia, to 5,9 proc. Według Eurostatu stopa bezrobocia wynosi 3,5 proc. To jest trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o najniższą stopę bezrobocia – mówił w rozmowie z reporterem TV Trwam wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Nowelizacja ustawy o rynku pracy przewiduje rozwiązania dla osób biernych zawodowo, zwłaszcza młodych, ale też pracodawców i osób, które chcą wrócić do Polski z zagranicy [czytaj więcej]. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że zmiany w ustawie o rynku pracy są już przygotowane. Dodał, iż ma nadzieję, że proces legislacyjny będzie przebiegał szybko.

– Długotrwale bezrobotni, to jest jeden z kluczowych elementów tej ustawy, bo to jest ta grupa, która jest najbardziej narażona na bezrobocie, ale też najtrudniejsza do aktywizacji. Drugą grupą są osoby powyżej 50 roku życia podkreślił.

Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że elementem preferencji będzie także stopa bezrobocia.

– Tam, gdzie wyższa stopa bezrobocia, tam wyższe środki, większe możliwości aktywizacji. Tam, gdzie niższa stopa bezrobocia, to niższe. (…) Sytuacja na rynku pracy jest w tej chwili bardzo dynamiczna. Mamy bardzo niską stopę bezrobocia, bo to 5,9 proc. Według Eurostatu stopa bezrobocia wynosi 3,5 proc. To jest trzecie miejsce w Europie, jeśli chodzi o najniższą stopę bezrobocia zauważył.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że próg bezrobocia w Polsce powinien się utrzymać, na podobnym poziomie na jakim jest, w przeciągu najbliższych miesięcy.

– Bezrobocie na poziomie 5,9 proc., to już jest naprawdę niska stopa bezrobocia. Jeżeli mamy prawie 60 proc. osób, które są długotrwale bezrobotni, to ta grupa się ciężko aktywizuje. Mamy województwa, w których bezrobocie jest na poziomie 3 proc. Nie mamy w kraju żadnego województwa, gdzie jest stopa bezrobocia dwucyfrowa. To są dobre wyniki zaznaczył.

Rozmówca TV Trwam odniósł się także do spotkań z Komisją Krajową „Solidarności”. Podkreślił, że dialog jest ważny i dobrze, że on trwa.

– Proponowaliśmy takie kompleksowe rozwiązania dotyczące zarówno sfery budżetowej, czyli tej kwestii związanej z odmrożeniem kwoty bazowej, ale też rozmawialiśmy o wyższych środkach na podwyżki płac. To zostanie określone przez pana premiera i Radę Ministrów. Zapewne będzie wyższa płaca minimalna. I kwestia odmrożenia Funduszu Socjalnego. To są te jedne z głównych postulatów, które były zgłaszane przez Związek Zawodowy „Solidarność”. Oferta, która będzie ze strony pana premiera i całego rządu, będzie dotyczyła wszystkich partnerów społecznych i propozycje będą skierowane do wszystkich pracowników powiedział Stanisław Szwed.

Szymon Kozupa/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl