fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] S. Piotrowicz: Podejmowane są wysiłki, aby zablokować nominacje sędziowskie, a potem pojawiają się skargi, że ten proces jest zbyt wolny – to hipokryzja

Środowiska sędziowskie podejmują wysiłki, ażeby zablokować nominacje. (…) Widzimy tę przewrotność – z jednej strony próby środowiska zmierzające do storpedowania procesu nominacyjnego i z drugiej strony skargi, że ten proces się nie odbywa wystarczająco szybko. Z taką hipokryzją i z taką przewrotnością rzadko przyjdzie w życiu się spotykać – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz członek KRS odniósł się w ten sposób do informacji o brakach kadrowych, jakie zgłaszają polskie sądy.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomniał dziś, że obecnie jest 700 wakatów orzeczniczych, co sprawia, że w efekcie na wyroki czeka się coraz dłużej.

W gazecie czytamy też o postawie prezydenta, który nie śpieszy się z powołaniami. W ubiegłym roku powołał tylko 38 sędziów sądów powszechnych, a spośród 88 kandydatów przedstawionych przez nową KRS na razie orzeka tylko 19.

Stanisław Piotrowicz podkreślił, że Polska jest jednym z krajów Europy o największej liczbie sędziów.

– Polska dysponuje jedną z największych armii sędziowskich w Europie. W liczbach bezwzględnych to jest ok. 11 tys. sędziów. W Anglii jest to ok 2,5 tys. – to tak dla porównania. W Niemczech – mniej więcej tyle, co w Polsce, ale kraj dwukrotnie większy. Nie można przewlekłości sądowej sprowadzać tylko do nieobsadzonych etatów – akcentował przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Poseł zwrócił również uwagę, że po zmianach przepisów Krajowa Rada Sądownictwa pracuje intensywniej i rzetelniej niż za poprzedniej władzy.

– Gdy poprzednimi laty KRS obradowała, to obradowała nie więcej, jak 4 dni w miesiącu. Obecna KRS pracuje nad nominacjami 2 tygodnie w miesiącu. Trzeba też podkreślić, że każdy z kandydatów – a o jedno stanowisko ubiega się nieraz kilku, a nawet kilkunastu kandydatów – sylwetkę każdego kandydata KRS musi bardzo wszechstronnie zaprezentować. Dawniej nie trzeba było tak szeroko prezentować sylwetki kandydata na forum plenarnym KRS, bo przecież społeczeństwo w ogóle nie wiedziało, co się w KRS dzieje – przecież obrady odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Dzięki reformie wprowadzono transparentność obrad, mianowicie z obrad KRS jest przeprowadzana transmisja internetowa – wskazywał poseł.

Polityk wskazał też na hipokryzję sędziów, którzy skarżą się na powolne tempo procesu nominacji sędziów.

– Nie wspomina się o tym, że środowiska sędziowskie podejmują wysiłki, ażeby zablokować nominacje. Zgromadzenie ogólne sędziów w poszczególnych sądach opiniuje kandydatów i spotykamy się w tej chwili ze zmasowaną akcją, aby te zgromadzenia i kolegia nie opiniowały kandydatów, czym sparaliżują pracę KRS. Widzimy tę przewrotność – z jednej strony próby środowiska, zmierzające do storpedowana procesu nominacyjnego i z drugiej strony skargi, że ten proces się nie odbywa wystarczająco szybko. Z taką hipokryzją i z taką przewrotnością rzadko przyjdzie w życiu się spotykać – oceniał rozmówca Radia Maryja.

Emocje studził też w rozmowie z dziennikiem prezydencki minister Andrzej Dera. Według niego problemem nie jest liczba orzekających sędziów, ale sprawność wymiaru sprawiedliwości. Minister zapowiedział również, że w najbliższym czasie liczba nominacji będzie rosła.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl