fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. W. Polak: UE nie musi być żadnym dogmatem. Jesteśmy państwem suwerennym

Unia Europejska nie musi być żadnym dogmatem. Jesteśmy państwem suwerennym i możemy zrobić, co chcemy – wskazał w rozmowie z Radiem Maryja historyk prof. Wojciech Polak,. Dziś mija 15. rocznica przystąpienia Polski do Wspólnoty.  

Proces wstąpienia Polski rozpoczął się 8 kwietnia 1994 r., od złożenia w Atenach wniosku formalnego o członkostwo w Unii. W czerwcu 2003 r. odbyło się dwudniowe ogólnokrajowe referendum dotyczące przystąpienia do UE. 77 proc. Polaków zagłosowało na „Tak”.

Dziś w całym kraju zaplanowano rocznicowe, okolicznościowe wydarzenia upamiętniające przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się Piknik Europejski. Przewidziano m.in. strefy edukacyjne, quizy i widowiskowo-rekreacyjne.

Według prof. Wojciecha Polaka, historyka, Polska czerpie wiele korzyści z członkostwa w UE, jednak ma ono także minusy.

– Czerpiemy wiele korzyści, mamy wiele udogodnień, chociażby swoboda podróżowania, osiedlania się, brak granic, dotacje unijne itd., ale kij ma zawsze dwa końce. Jeżeli okazałoby się, że ta ingerencja byłaby zbyt brutalna, jeżeli by się okazało, że nasze interesy gospodarcze, m.in. energetyczne, są zagrożone, wtedy warto pamiętać, że Unia Europejska nie musi być żadnym dogmatem. Jesteśmy państwem suwerennym i możemy zrobić, co chcemy. To może być dobry argument dla naszych sąsiadów – Niemiec – do opamiętania się i zastanowienia – mówił prof. Wojciech Polak.  

1 maja 2004 r. Polska stała się oficjalnie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Tego dnia do Wspólnoty przystąpiło także dziewięć innych państw, w tym m.in. Czechy, Litwa, Słowacja oraz Węgry.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl