fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] Prof. W. Polak o marszach ku pamięci płk. Pileckiego: To postać potrzebna dla młodego pokolenia

Młode pokolenie to – wbrew temu, co się mówi – patrioci. Udało się odbudować patriotyzm, zainteresować historią Polski oraz kultem naszych wielkich bohaterów, dlatego postać płk. Witolda Pileckiego jest potrzebna młodemu pokoleniu – powiedział prof. Wojciech Polak, odnosząc się do marszów organizowanych w całej Polsce ku czci wielkiego polskiego bohatera.

Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów Polski. Niesamowity patriota. Człowiek, który właściwie wszystko poświęcił Ojczyźnie – podkreślił prof. Wojciech Polak.

Witold Pilecki dobrowolnie poszedł do Oświęcimia. Właściwie sprowokował sytuację, żeby zostać aresztowany przez Niemców i umieszczony w Oświęcimiu, ażeby utworzyć tam ruch oporu i zdobyć świadectwa nt. mordowania Żydów. Zresztą jego raport oświęcimski został później przerzucony na Zachód i udostępniony Wielkiej Brytanii i USA. Nie było winą Pileckiego i polskiego podziemia, że na rządzących tymi państwami nie zrobił on szczególnego wrażenia. To była ta obojętność świata wobec Holokaustu – mordowania Żydów przez Niemów w czasie II wojny światowej – wskazał historyk.

Po wojnie płk Pilecki – jak i wielu polskich patriotów – został przez komunistów aresztowany, poddany strasznym torturom i zamordowany.

Po śmierci Witolda Pileckiego komuniści zrobili wszystko, żeby świat, a w szczególności Polacy, o nim zapomniał. Jak widać, nie udało im się to. Pamięć o płk. Pileckim istniała, a teraz jeszcze bardziej odżyła – zaznaczył wykładowca UMK.

Marsze ku czci Witolda Pileckiego są już tradycją w Polsce. Z roku na rok są one coraz większe.

Jest to świadectwem, że postać Witolda Pileckiego jest potrzebna dla młodego pokolenia. Jest to pokolenie – wbrew temu, co się mówi – patriotyczne. Udało się odbudować patriotyzm, zainteresować historią Polski oraz kultem naszych wielkich bohaterów. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że Ojczyzna to jest wspólnota, która nas łączy i która wymaga ofiar poświęcenia. Młodzi ludzie wiedzą, że patriota musi interesować się życiem publicznym, musi walczyć o różne kwestie i czasem musi ponosić odpowiedzialność. Płk Pilecki oddał wszystko, co miał – oddał życie za Polskę. Dzisiaj sytuacja tego nie wymaga, chociaż różnie może być w przyszłości. Wielu młodych ludzi nie ma gdzie mieszkać, nie ma pracy, ale mówi, że nie pojedzie na zmywak do Anglii, bo chce zostać i szukać zatrudnienia w Polsce. To też jest pewien heroizm i poświęcenie wynikające z patriotyzmu – wskazał prof. Polak.

W sobotę 12 maja VIII Marsz Pułkownika Pileckiego przejdzie przez Toruń. Więcej informacji [tutaj].

W niedzielę 13 maja odbędzie się Marsz Rotmistrza Pileckiego w Warszawie. Więcej informacji [tutaj].

RIRM

drukuj