[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: W działaniach rządu ws. afery GetBack widać wolę, z czym wcześniej były problemy

Przede wszystkim w działaniach rządu ws. afery GetBack „widać wolę, czyli ten element subiektywny, z którym do tej pory mieliśmy kłopoty. (…) Natomiast pojawia się pytanie, czy możemy to rozwiązać?” – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Witold Modzelewski.

Gość audycji odniósł się do spotkania osób poszkodowanych w aferze GetBack z przedstawicielami rządu, wskazując, że „samo spotkanie, którego nie był świadkiem, ma dość jasne przesłanie”. Jak zaznaczył chodzi o stosunek władzy publicznej „co do teraźniejszości, a zwłaszcza co do przyszłości”.

– Można powiedzieć tak, że rozwiązując problem frankowiczów, zupełnie innym zagadnieniem jest to, jak pomóc frankowiczom dziś i w przyszłości, a czym innym jest odpowiedzenie na pytanie, co się zdarzyło i dlaczego tak się zdarzyło, czyli wyjaśnienie przyczyn zła. (…) To, co wiemy w drugim wątku to jest słabość naszego zinstytucjonalizowanego sposobu weryfikowania. To brzmi bardzo mądrze, ale to wbrew pozorom bardzo prosty problem. Podmioty, które są podmiotami giełdowymi, zajmują się dość ryzykownymi interesami. To nie jest firma, która produkuje przysłowiowe konserwy, tylko w zasadzie firma finansowa dot. obrotu, windykacji wierzytelności. W związku z powyższym, jeżeli ten podmiot jest podmiotem nietypowym, to i nadzór nad jego działalnością musi mieć charakter inny w stosunku do np. tradycyjnej działalności handlowej czy produkcyjnej. Wiadomo, że coś nie zadziałało – mówił gość Radia Maryja.

– Nie zadziałali audytorzy, nie zadziałało to, co powinno wcześniej nas ostrzegać, no i trzeba wyjaśnić, czy naprawdę nie zamieciono czegoś pod dywan, czy nie ukrywano czegoś, a ci, którzy nadzorowali, sprawdzali sprawozdania finansowe, czy robili to w sposób rzetelny, tak, żebyśmy wiedzieli, jakie są przyczyny tego zła – dodał.

Na pytanie o to, czy polski system ekonomiczny nie nadąża za nowością produktów finansowych na rynku, ekonomista odpowiedział twierdząco, zaznaczając, że „wszystko to, co robimy jako państwo, wielokrotnie było pewnym dowodem nieudolności, choć niektórzy posuwają się dalej i mówią, że to było działanie w złej wierze, czyli zaniedbanie obowiązków”.

– To, że państwo jako takie nie chroni dostatecznie tych, którzy ufają tego rodzaju instytucjom jest dość banalnym stwierdzeniem. (…) Niech nas to czegoś nauczy. Na ile potrafimy wyciągnąć takie wnioski, które nas czegokolwiek nauczą? To jest konieczność – wskazał.

Oceniając obecne działania rządu ws. afery GetBack, prof. Witold Modelewski powiedział, że „przede wszystkim widać wolę, czyli ten element subiektywny, z którym do tej pory mieliśmy kłopoty. (…) Natomiast pojawia się pytanie, czy możemy to rozwiązać?”.

– Czy jesteśmy w stanie nie powtórzyć tego wariantu, no i teraz dowiemy się, czy to, co robimy – mimo istniejącej pozytywnej woli i chęci rozwiązania problemów – będzie skuteczne ze względu na nasze możliwości i po prostu, czy to się da załatwić. (…) Trzeba chcieć, ale to nie oznacza, że będziemy mogli, bo może są to już pieniądze nie do odzyskania, co by oznaczało, że już przegraliśmy. To jest znak zapytania – zauważył ekonomista.

Cała rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl