fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Oczywistym jest, że Polska powinna pozostać przy własnej walucie

Państwa, które mają swoją walutę zachowały znacznie większą suwerenność polityki społecznej. Prowadząc własną politykę pieniężną, mogą dostosowywać ją do swoich uwarunkowań makroekonomicznych. Ta teza jest oczywista – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista prof. Witold Modzelewski. Odniósł się w ten sposób do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wskazał, że Polska powinna zachować własną walutę.

W dalszym ciągu nie milkną echa afery wokół KNF. Trójka opozycyjnych posłów chciała uzyskać dostęp do pomieszczeń i dokumentów Komisji, jednak spotkała się z odmową. Komisja uznała, że nie podlega bowiem interwencji poselskiej. Opozycja chce również powołania komisji śledczej w tej sprawie. Rządzący odpowiadają, że najpierw należy pozwolić na działania prokuraturze, a system bankowy w Polsce jest niezagrożony.

– Na razie mamy pewien spór głównie o charakterze medialno-politycznym. Po informacjach prasowych, które zostały przedstawione jako bezsporne fakty, mieliśmy jasną deklarację ze strony osoby, która poczuła się pomówiona, czyli profesora Chrzanowskiego, że on podejmie kroki prawne kwestionujące te informacje. Bądźmy więc ostrożni, bo to sąd rozstrzygnie, co było prawdą i na ile te fakty medialne są rzeczywiście faktami – podkreślił ekonomista.

– Najważniejsze jest to, że osoba, która została w to uwikłana lub sama się w to uwikłała, zrezygnowała z funkcji i jest osobą prywatną. Instytucja działa sprawnie, został powołany nowy szef. Nie ma zagrożenia dla funkcjonowania nadzoru ze strony Komisji. Został wysłany sygnał przez państwo, że potrafi wyjść z kryzysu personalnego, medialnego. Trochę potrwa to zanim dowiemy się, jaka jest prawda. Teraz mamy test na sprawność działania wymiaru sprawiedliwości i służb państwa – wskazał prof. Modzelewski.

Prezes NBP Adam Glapiński mówił na Kongresie 590 w Jasionce pod Rzeszowem, że takiemu krajowi jak Polska opłaca się mieć swoją walutę, a nie wprowadzać euro.

– Państwa, które mają swoją walutę zachowały znacznie większą suwerenność polityki społecznej. Prowadząc własną politykę pieniężną, mogą dostosowywać ją do swoich uwarunkowań makroekonomicznych. Ta teza jest oczywista – wyjaśnił prof. Witold Modzelewski.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Modzelewskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj