[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski o Nowej Ordynacji Podatkowej: Ma poszerzyć prawa podatnika w sporze z władzą

Zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych, a zarazem zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru oraz poboru podatków – to zapowiadane skutki Nowej Ordynacji Podatkowej. Ideą autorów jest poszerzenie praw podatnika w sporze z władzą. Ten krok jest we właściwym kierunku – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Witold Modzelewski, szef Instytutu Studiów Podatkowych.

Projekt opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji i uzgodnień. Przewidziano w nim m.in. zmniejszenie liczby kontroli u przedsiębiorców czy udoskonalenie przepisów regulujących funkcjonowanie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Dokument wprowadza też m.in. Rzecznika Praw Podatnika, Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych, decyzje i postępowania cząstkowe oraz zasadę racjonalnego stosowania prawa.

Szef Instytutu Studiów Podatkowych ocenił, że projekt nowej ordynacji podatkowej to krok w dobrym kierunku.

– Wszystkie akty prawne się starzeją. Obecna ordynacja nie tylko się zestarzała w znaczeniu, że rozwiązania maja z 20 lat, ale po drodze obrosła w dziesiątki czasami zupełnie niepotrzebnych pomysłów. Zaśmiecono tę ustawę, używano ją jako śmietnik. Prawo musi ewoluować, musi być pielęgnowane, poprawiane. Ten krok jest we właściwym kierunku, jest to potrzebne – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Ideą autorów jest poszerzenie praw podatnika w sporze z władzą – zwrócił uwagę prof. Witold Modzelewski.

– Prawo ma funkcje gwarancyjne, czyli chroni obywatela, może powołać się na przepis prawa w sporze. Spór z władzą jest oczywisty, ponieważ podatki są daniną publiczną (…). Jeżeli ktoś chce przy pomocy części ogólnej wzmocnić prawo obywatelskie w stosunkach z władza publiczną, to jest to idea cenna i godna – dodał.

Ekspert zwrócił też uwagę, że obecnie mamy do czynienia z negatywną praktyką wydawania rocznie dziesiątków tysięcy interpretacji urzędowych. Prof. Witold Modzelewski zaznaczył, że propozycja Nowej Ordynacji Podatkowej w tym wątku nie wnosi nowej jakości.

– Ordynacja podatkowa w latach dwutysięcznych otworzyła pewną bardzo niedobra praktykę w naszym kraju. Stworzyła mechanizm wydawania dziesiątków tys. rocznie interpretacji urzędowych. Co roku przyrasta ich o 30 tys. Jest to nie do przeczytania i nie do ogarnięcia, to katastrofa. Prawo podatkowe przestało istnieć, zaczęło je zastępować „gadulstwo urzędowe”, inicjowane w większości przez samych podatników – tłumaczył rozmówca Radia Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl