[TYLKO U NAS] Prof. T. Zdrojewski: PolSenior2 pomoże ocenić stan zdrowia i uwarunkowania społeczne starszych Polaków, żeby żyli bezpiecznie

PolSenior2 będzie próbą wyznaczenia nowych norm. Ten projekt badawczy pomoże ocenić stan zdrowia i uwarunkowania społeczne starszych Polaków, żeby żyli bezpiecznie – podkreślił prof. Tomasz Zdrojewski z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN podczas poniedziałkowego „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

We wrześniu br. wystartował projekt badawczy PolSenior2. Jego celem jest zebranie aktualnej i szerokiej wiedzy o osobach po 60. roku życia. Przedsięwzięcie prowadzone jest pod przewodnictwem prof. Tomasza Zdrojewskiego, kierownika Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed., we współpracy z ekspertami w dziedzinie geriatrii z innych ośrodków naukowych w Polsce.

Obecnie w Polsce jest milion osób powyżej 60. roku życia. Za 17 lat liczba ta może wzrosnąć do 2,5 mln. Prof. Tomasz Zdrojewski zaznaczył, iż trzeba bardzo dobrze „przygotować się do sposobów zabezpieczenia społecznego, lekarskiego i medycznego”.

– Bardzo dobrze, że Ministerstwo Zdrowia i kancelaria premiera interesują się tym tematem. W marcu pokażemy wstępne wyniki tego, co już robimy, natomiast za rok przedstawimy dokładne dane dotyczące stanu zdrowia Polaków: jakie są możliwości, uwarunkowania społeczne, żeby bezpiecznie żyli – wskazał.

Badanie obejmuje 6 tys. Polaków na całym terytorium naszej Ojczyzny. Do wylosowanych – przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji – osób dociera łącznie 90 pielęgniarek. Przeprowadzają wywiad medyczny i specjalistyczne badania podczas trzech wizyt odbywających się w domu pacjenta.

– Oprócz dokładnego wywiadu medycznego przeprowadzamy szereg skal, które stosujemy w geriatrii, jeżeli chodzi o ocenę funkcji poznawczych, sprawności funkcjonalnej (…), ale chcemy również wykonać szereg badań laboratoryjnych, które później każdy respondent dostanie do domu (…). Nigdzie nie trzeba jeździć czy chodzić. Pielęgniarka na wszystkie trzy wizyty przybywa do domu respondenta – dodała dr n. med. Hanna Kujawska-Daniecka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która również uczestniczyła w programie „Polski punkt widzenia”.

Goście TV Trwam zgodnie podkreślili, że korzyści dla wylosowanych do badania osób są bardzo duże.

– Respondenci będą mieli zweryfikowaną ocenę swojego stanu zdrowia. Sam pakiet badań laboratoryjnych to 20 podstawowych, ale też niekiedy specyficznych oznaczeń funkcji wątroby, nerek, tarczycy, które są warte ok. 400 zł, a w komercyjnych warunkach na pewno dużo więcej – tłumaczył profesor.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dotychczas cała diagnostyka laboratoryjna, wyniki badań prawidłowych funkcji tarczycy, nerek czy wątroby były oparte na normach wyznaczonych u 50-latków – zwrócił uwagę prof. Tomasz Zdrojewski.

– Teraz, kiedy za 10-17 lat mamy mieć ponad 2,5 mln 80-latków, to badanie PolSenior2 będzie próbą wyznaczenia nowych norm – jakie normy powinny być dla ludzi 80-letnich. Chcemy spojrzeć na proces starzenia się jako na proces fizjologiczny, ale też wychwycić problem (…). Chcemy sprawdzić, jakimi metodami możemy edukować polskich seniorów i całe społeczeństwo. Po pierwsze seniorów, aby uprawiali aktywność fizyczną dwa razy więcej, niż teraz to się dzieje (…), ale po drugie także edukować pokolenie dzieci i wnuków – jak postępować wobec starzejących się dziadków czy rodziców – oznajmił gość „Polskiego punktu widzenia”.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl