fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] prof. P. Gliński: Skoro władze lokalne po 1989 roku nie zrobiły nic szczególnego, aby upamiętnić Westerplatte, państwo polskie musi przejąć odpowiedzialność

Jest rzeczą niezrozumiałą, że w Polsce nie ma godnego Muzeum Westerplatte. (…) Miejsce tej bitwy, szalenie symbolicznej, ważnej, nie jest właściwie upamiętnione. (…) Skoro władze lokalne przez 30 lat po 1989 roku – bo od komunistów tego nie wymagam – nie zrobiły nic szczególnego w tym kierunku, to państwo polskie po prostu musi przejąć odpowiedzialność i w miarę godnie to miejsce upamiętnić – mówił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Prof. Piotr Gliński poinformował, że odwiedził dziś plac budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła, które zlokalizowane będzie między budynkiem akademików Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a Sanktuarium NBP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– To jest muzeum budowane wspólnie przez fundację Lux Veritatis oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To będzie państwowa instytucja kultury, która będzie poświęcona polskiej historii, widzianej z punktu widzenia aksjologii Jana Pawła II, ale będą tam także prezentowane unikalne notacje dotyczące relacji polsko-żydowskich, tych bardzo trudnych relacji i w czasach próby, gdzie tak wielu Polaków i polskich obywateli różnych narodowości zdało egzamin z człowieczeństwa – wyjaśnił minister.

Będące w trakcie budowy toruńskie jest jednym elementów sieci muzeów, które powstały bądź powstają po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku.   

– Po wygranych wyborach pod koniec 2015 roku zorientowaliśmy się, będąc już odpowiedzialnymi za prowadzenie polskich spraw, że istnieje bardzo wiele „białych plam” instytucjonalnych, jeżeli chodzi zwłaszcza o instytucje muzealne. Dlatego postanowiliśmy stworzyć całą sieć nowych instytucji muzealnych. (…) To muzeum toruńskie, poświęcone historii Polski z punktu widzenia systemu wartości największego Polaka, wpisuje się doskonale w te sieć nowych muzeów – akcentował wicepremier.

Polityk odniósł się do krytyki części opinii publicznej dotyczącej budowy tak wielkiej ilości muzeów w Polsce w ostatnich latach.

– Po pierwsze, Polska jest na końcu, jeżeli chodzi o europejską hierarchię pod względem ilości muzeów na jednego mieszkańca. Wbrew temu, co by się wydawało, prawie we wszystkich krajach europejskich jest znacznie więcej instytucji muzealnych. Tamte wspólnoty narodowe dbają o pamięć, bo wiedzą doskonale, że tożsamość narodu, integracja narodu, poczucie wspólnoty zależą od tego, z jakim szacunkiem podchodzimy do pamięci. Pamięć jest nam potrzebna po to, żeby cały czas robić rachunek sumienia, żeby cały czas pamiętać, rozróżniać, co jest dobre, co jest złe, co było szlachetne, co było podłe, co jest ważne dla tego, żebyśmy trwali we wspólnocie narodowej, a co było może mniej istotne i mniej ważne. Ta hierarchia wartości jest podstawą naszego bytu. Nie ma Europy, nie ma Polski bez wartości – zaznaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

W politykę historyczną obecnego rządu wpisuje się również Muzeum Westerplatte.

– Jest rzeczą niezrozumiałą, że w Polsce nie ma godnego Muzeum Westerplatte. Tam jest faktycznie wartownia nr 1, dwa niewielkie pokoiki – od lat 60-tych w zasadzie wygląda to tak samo. Miejsce tej bitwy, szalenie symbolicznej, ważnej, nie jest właściwie upamiętnione. (…) Skoro władze lokalne przez 30 lat po 1989 roku – bo od komunistów tego nie wymagam – nie zrobiły nic szczególnego w tym kierunku, to państwo polskie po prostu musi przejąć odpowiedzialność i w miarę godnie to miejsce upamiętnić – tłumaczył prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że afera związane z Westerplatte nie została wywołana przez stronę rządową. Zwrócił uwagę, że to samorząd miasta Gdańska nie chciał podejmować rozmów na temat godnego upamiętnienia Westerplatte.

– Sytuacja wyglądała w ten sposób, że my rozmawiając o ECS (…), próbując rozwiązać tamtą kwestię kompromisowo, proponując niewielki podział wpływów tej instytucji (…), próbując to rozwiązać, jednocześnie zaproponowaliśmy – o ile pamiętam to był początek tego roku kalendarzowego – rozmowy na temat Westerplatte, żeby tam jednak zbudować wspólnie jakieś muzeum, żeby uporządkować to miejsce. (…) Spotkaliśmy się z odnową rozmów. Minister Sellin dwukrotnie kontaktował się z panią prezydent Gdańska (…), kilkakrotnie proponował jakieś rozmowy i spotykaliśmy się z murem, z odmową – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.  

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl