[TYLKO U NAS] Prof. P. Gliński: Pamięć musi być kultywowana i instytucjonalizowana, do tego służą muzea historii, które są podstawą dla każdego narodu

Nie ma żadnego narodu bez pamięci. Pamięć musi być kultywowana, musi być zaopiekowana i musi być instytucjonalizowana, do tego służą muzea – mówił w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W Warszawskiej Cytadeli odbyła się w czwartek uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski. W ceremonii uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezydencki minister Wojciech Kolarski [czytaj więcej].

– Jestem dzisiaj bardzo szczęśliwy, bo to jest bardzo ważne zadanie i cel, z którym powoli dochodzimy do finału. Nie ma żadnego narodu bez pamięci. Pamięć musi być kultywowana, musi być zaopiekowana i musi być instytucjonalizowana, do tego służą muzea. W Polsce tak się złożyło, że komunizm, później III RP spowodowały, że nie zbudowano swojego muzeum historii. To rzecz podstawowa dla każdego narodu – zaznaczył szef resortu kultury.

Wicepremier prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w 2006 r. w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości Muzeum Historii Polski zostało powołane, jednak ówczesny rząd nic w tej kwestii nie zrobił.

– Myśmy musieli to wszystko uporządkować, dostosować, przeprojektować. Dlatego to trwało. Moim zdaniem nie zmarnowaliśmy ani jednego dnia. Od samego początku bardzo ciężko pracowaliśmy, żeby to wszystko ze sobą połączyć – podkreślił.

– Budowa jest realizowana od czerwca. Bardzo się z tego cieszę, bo to wygląda imponująco. Za 29 miesięcy wszystko powinno być gotowe[…]. Wczesną wiosną w 2021 r. mam nadzieję, że nastąpi otwarcie muzeum. Także Muzeum Wojska Polskiego przeprowadza się na Warszawską Cytadelę i tam tworzymy Park Muzealny. Chcemy otworzyć to miejsce dla warszawiaków, dla Polaków, dla turystów, dla wszystkich – dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. Piotr Gliński wskazał, że pierwszą decyzją resortu było powołanie Muzeum Westerplatte.

– Nie było Muzeum Westerplatte. Symbol polskiego bohaterstwa, heroizmu, symbol II wojny światowej. Druga decyzja to powołanie Muzeum Piaśnicy. (…) W tej chwili budowane są dwa muzea Żołnierzy Wyklętych. Jedno poświęcone Żołnierzom Wyklętym tym, którzy w małych miasteczkach, głównie na wsiach walczyli i to jest Ostrołęka – kończymy wiosną przyszłego roku. A drugie muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych na ul. Rakowieckiej prowadzi resort ministra Zbigniewa Ziobry – powiedział prof. Piotr Gliński.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl