[TYLKO U NAS] Prof. K. Pawłowicz: Prof. M. Gersdorf nie może pogodzić się z tym, że przestała być prezesem SN

Prof. Małgorzata Gersdorf nie pełni obecnie żadnej funkcji w Sądzie Najwyższym. To wynika wprost z ustawy. Nie może pogodzić się z tym, że przestała być prezesem Sądu Najwyższego. Można powiedzieć, że reprezentuje ona opozycję i zbuntowane środowisko sędziowskie – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł PiS prof. Krystyna Pawłowicz.

Z dn. 3 lipca weszło w życie prawo, zgodnie z którym sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, a nie złożyli do prezydenta oświadczenia o chęci dalszego wykonywania zawodu, przeszli w stan spoczynku. Prezes Gersdorf takowego oświadczenia nie złożyła, zatem jest obecnie sędzią w stanie spoczynku – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Małgorzata Gersdorf nie pełni obecnie żadnej funkcji w Sądzie Najwyższym. To wynika wprost z ustawy, która została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i której przysługuje domniemanie konstytucyjności. Obecne spotkania, które odbywa Małgorzata Gersdorf są całkowicie prywatnymi, co więcej, politycznymi, sprzecznymi z nakazem konstytucyjnym. Działania te są nie do pogodzenia z wykonywaniem godności sędziego. Musimy pamiętać, że godność sędziego wymaga przede wszystkim apolityczności – wskazała konstytucjonalista.

Różnego rodzaju spotkania prof. Małgorzaty Gersdorf z sędziami z różnych państw, organizacjami broniącymi praw człowieka itd. są spotkaniami w jej własnej sprawie – dodała.

Małgorzata Gersdorf nie może pogodzić się z tym, że przestała być prezesem Sądu Najwyższego. Można powiedzieć, że reprezentuje ona opozycję i zbuntowane środowisko sędziowskie wobec zagranicznych podmiotów. Jest to ciąg dalszy walki zagranicy z Polską, rażące łamanie konstytucji, obowiązków ślubowania, które sędzia złożyła. Małgorzata Gersdorf nie ma obecnie żadnego prawa, żeby wypowiadać się w imieniu Polski, polskich sądów, w tym Sądu Najwyższego. Jest to kontynuowanie politycznego bojkotu obecnych władz – zaznaczyła prof. Pawłowicz.

Za takie działanie grozi odpowiedzialność karna, o czym poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że jeśli Małgorzata Gersdorf spróbuje podejmować działania w imieniu Polski czy podając się za sędziego Sądu Najwyższego, to spotka ją, jak wszystkich innych sędziów w takiej sytuacji, odpowiedzialność karna – zaznaczyła konstytucjonalista.

Poseł PiS porównała działalność prof. Małgorzaty Gersdorf do działalności Andrzeja Rzeplińskiego.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński również nie potrafił pogodzić się z tym, że przestał pełnić swoją funkcję. Z resztą przestał pełnić swoją funkcję, bo minęła mu kadencja. Ale również i sędzia Stępień – te osoby w dalszym ciągu podejmują działalność sprzeczną z konstytucją i na dobrą sprawę powinni być pozbawieni stanu spoczynku. Jeśli Małgorzata Gersdorf takową działalność będzie kontynuowała, to w cale bym się nie zdziwiła, gdyby podobne postępowanie – w nowej Izbie Dyscyplinarnej – ją spotkało – podkreśliła prof. Krystyna Pawłowicz.

RIRM

 

drukuj