[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Polska jest uznanym liderem w zakresie polityki klimatycznej

Jesteśmy liderem w zakresie redukcji emisji CO2. Zgodnie z protokołem z Kioto, mieliśmy dokonać redukcji na poziomie 6 proc., a w okresie rozliczeniowym dokonaliśmy redukcji na poziomie 30 proc. – powiedział na antenie Radia Maryja prof. Jan Szyszko. Jesteśmy uznanym liderem w zakresie polityki klimatycznej – dodał.

W dn. 15-17 października odbędzie się międzynarodowe seminarium nt. polityki klimatycznej świata w świetle porozumienia paryskiego. Wydarzenie organizowane jest z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Na początku grudnia w Katowicach odbędzie się natomiast 24. Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej. Trzeba pamiętać, że w 2015 r. Polska osiągnęła wielki sukces podczas negocjacji klimatycznych – przypomniał prof. Jan Szyszko.

Dzięki nam udało się wynegocjować prawidłowe zapisy w porozumieniu paryskim, które mają zmierzać ku temu, żeby polityka klimatyczna była z jednej strony sprawiedliwa dla całego świata, a z drugiej – efektywna i dawała korzyści nie tylko państwom bogatym, ale również tym, które są mocno zagrożone w ramach rozwoju gospodarczego. To seminarium jest poświęcone sprawom związanym z polityką, gdzie Polska od wielu lat jest liderem w zakresie jej realizacji – wskazał były minister środowiska.

Świat się umówił, że mamy zmniejszyć koncentrację CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, aby nie dochodziło, według jednych, do zmian klimatycznych, powodowanych przez człowieka, ale z drugiej strony, by tak działać, aby nie degradować środowiska, ale by służyło ono zarówno przyrodzie, jak i człowiekowi – dodał.

Polska jest uznanym liderem w zakresie polityki klimatycznej – zwrócił uwagę prof. Jan Szyszko.

Z jednej strony, jesteśmy liderem w zakresie redukcji emisji CO2. Był załącznik do konwencji klimatycznej – protokół z Kioto. Zgodnie z nim mieliśmy dokonać redukcji emisji na poziomie 6 proc., a w okresie rozliczeniowym dokonaliśmy redukcji na poziomie 30 proc., powodując, że mieliśmy nadwyżkę redukcji emisji 150 mln ton rocznie. Proszę sobie wyobrazić, jakie są to pieniądze, gdy w tej chwili 1 tona CO2 kosztuje ok. 20 euro. Są to więc bardzo duże pieniądze. Gdy się porównamy w tej chwili z tzw. starą 15, która też miała dokonać redukcji – postanowili jednak, że będą rozliczać się razem – to okazuje się, że nie podołała i miała niedobór redukcji emisji na poziomie 300 mln ton. Proszę sobie wyobrazić, ile musieliby oni zapłacić, gdybyśmy to rozliczyli – wskazał były minister środowiska.

Grudniowa 24. Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej w Katowicach będzie okazją do ukazania polskich sukcesów w dziedzinie polityki klimatycznej – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Katowice są typowym przykładem miasta, które ma ogromny sukces. Z tego „czarnego” miasta w ciągu ostatnich 30 lat, Katowice zmieniły się w miasto „zielone”, bardzo dynamicznie rozwijające się gospodarczo. Chcemy również pokazać polskie lasy jako przykład, w jaki sposób można je gospodarować, ażeby wychwytywać CO2, który jest także podstawowym materiałem przyrodniczym do tego, by budować dobre lasy, regenerować gleby, ażeby produkowały więcej żywności, chroniły bioróżnorodność i służyły człowiekowi oraz przyrodzie – mówił prof. Jan Szyszko.

Całą rozmowę z prof. Janem Szyszko można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl