fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Polska jest liderem w zakresie kształtowania polityki klimatycznej

Polska wykonała zobowiązania wynikające z protokołu z Kioto z wielką nadwyżką. (…) Zarówno Niemcy jak i Francja nie dokonały takiego postępu jak Polska – mówił na antenie Radia Maryja w środowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” poseł PiS prof. Jan Szyszko.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Berlinie w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym, który jest przygotowaniem do corocznego szczytu klimatycznego ONZ (COP), którego gospodarzem będą Katowice w dniach 3-14 grudnia.

Przeczytałem dzisiejszy komunikat, w którym premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „Polska mówi jednym głosem z Niemcami”. Wolałbym, żeby to było powiedziane troszkę inaczej – to Niemcy mówią wspólnym głosem z Polską – wskazał były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

 – Nie wiem, czy ta linia, która została obrana przez Polskę, aby rzeczywiście implementować porozumienie paryskie, będzie nadal zachowana. Tu jest wyraźna rozbieżność interesów między Polską a Niemcami, które nie były zadowolone z naszych działań. Doprowadziły one do zapisu w porozumieniu paryskim, że mamy dążyć do neutralności klimatycznej, a więc mamy pochłaniać tyle dwutlenku węgla, ile jego emitujemy – powiedział.

Jak podkreślił gość Radia Maryja, „Polska jest liderem w zakresie kształtowania polityki klimatycznej”. Wykonała zobowiązania wynikające z protokołu z Kioto z wielką nadwyżką. (…) Zarówno Niemcy jak i Francja nie dokonały takiego postępu jak Polska – dodał.

– Mamy także ogromną zaletę, że posiadamy świetnie zorganizowane Polskie Lasy Państwowe, które są w stanie pochłaniać dwutlenek węgla. Możemy osiągnąć neutralność klimatyczną na bazie swoich technologii. Polska zaprezentowała również pomysł leśnego gospodarstwa węglowego na forum międzynarodowym. Uzyskaliśmy ogromny aplauz na świecie, jednak to nie podoba się Niemcom oraz Francji – zaznaczył.

Wynikło pewne zagrożenie. Oni (Niemcy, Francja) widzą swoją rolę w tym, aby cała Europa (…) podporządkowała się ich ideologii oraz wizji – stwierdził profesor.

– Nie chcą, aby Polska włączyła Polskie Lasy Państwowe do pochłaniania, a tylko i wyłącznie zajęła się redukcją emisji na bazie ich technologii oraz, aby stosowała odnawialne źródła energii, ale także na bazie ich technologii – akcentował.

– Porozumienie paryskie mówi jednoznacznie – skoro tak ważne jest obniżenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, to trzeba tego dokonać jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej ekonomicznie, wykorzystując do tego specyfikację poszczególnych państw – mówił prof. Jan Szyszko.

Całą rozmowę z prof. Janem Szyszko w środowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj