[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Pakiet Katowicki nie jest finalnym dokumentem wdrażającym w życie Porozumienie Paryskie

Pakiet Katowicki nie jest finalnym dokumentem wdrażającym w życie Porozumienie Paryskie. Osią sporu pozostaje art. 6, którego treść będzie negocjowana na kolejnym szczycie klimatycznym w Chile – mówił na antenie Telewizji Trwam były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Porozumienie Paryskie daje jasne wytyczne, w jaki sposób ograniczyć obecność dwutlenku węgla w atmosferze.

– Jak najszybciej, jak najtaniej, jak najbardziej efektywnie, stosując dwa pola działania: redukcja emisji i regenerowanie układów przyrodniczych poprzez wychwytywanie CO z atmosfery – mówił w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” prof. Jan Szyszko.

Bo to właśnie dwutlenek węgla jest kluczem do wszystkich wielkich problemów świata. Degradacja gleb prowadzi do pustynnienia i zaniku gatunków. Za tym idzie głód, za głodem migracje i wykluczenia.

– Nadchodzi pewne otrzeźwienie, nadchodzi pewne otrzeźwienie związane z polityką klimatyczną, ponieważ polityka klimatyczna powinna być rozsądna i racjonalna – podkreślał Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej.

A racjonalna polityka klimatyczna to taka, która daje wymierne efekty.

– Czyli gospodarowanie CO, po to żeby z jednej strony było lepsze powietrze, z drugiej strony, żeby regenerować to, co zostało zdegradowane, bardzo często przez działalność gospodarczą człowieka akcentował były minister środowiska.

Kalendarz Porozumienia Paryskiego zakładał, że po trzech latach, to jest w roku 2018, państwa przyjmą bardziej szczegółowe zapisy. Chodzi o tzw. mapę drogową dla realizacji wcześniejszych ustaleń. Dokument wypracowano na szczycie w Katowicach, dlatego już teraz możemy mówić o tzw. Pakiecie Katowickim.

– Na pewno pakiet z Katowic będzie czymś, co na trwałe i na wiele lat wpisze się do polityki klimatycznej i międzynarodowej, bo dzisiaj nie ma poważnej polityki międzynarodowej bez dyskusji o problemach klimatycznych – wskazywał w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” Paweł Sałek.

Pakiet Katowicki ukształtuje politykę klimatyczną na kolejne lata. Nie wszystko udało się jednak ustalić. Osią sporu wciąż pozostaje art. 6 Porozumienia Paryskiego.

– Który był bardzo ważny jeśli chodzi o mechanizmy projektowe i finansowe dotyczące wdrożenia bezpośrednio, wprowadzenia bezpośrednio finansów do polityki klimatycznej – mówił doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej.

W praktyce to np. próba finansowania instalacji mniej emisyjnych w państwach biedniejszych. Ale taki obowiązek spada na światowych gigantów i kraje rozwinięte. Stąd negocjacje, które nie zakończyły się pełnym porozumieniem.

– Czyli dokumentu finalnego jeszcze nie ma, a miał być, bo to były wytyczne COP21, że tutaj mają zapaść decyzje przypominał prof. Jan Szyszko.

Art. 6 ma być negocjowany na kolejnym szczycie w Chile, w 2019 roku. Prezydencki doradca Paweł Sałek przypomina, że z punktu widzenia Polski bardzo ważne jest wpisanie do przyjętych ustaleń roli lasów w pochłanianiu dwutlenku węgla.

– To można policzyć, można pomierzyć, prawo dopuszcza tego rodzaju podejście, i konwencja klimatyczna, i protokół z Kioto, i Porozumienie Paryskie – podkreślał Paweł Sałek.

Rolę lasów dostrzega też raport IPCC, Międzyrządowego Zespołu ds. zmian klimatu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl