[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Wprowadzenie elektronicznych zwolnień to ogromne odbiurokratyzowanie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie to ogromne odbiurokratyzowanie. Na pewno jest to rozwiązanie bardziej zobiektywizowane, uszczelnione i myślę, że będzie służyło Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych – podkreśliła prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Od 1 grudnia obowiązkowe staną się elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, iż będzie to duże uproszczenie zarówno dla lekarzy, jak i pracodawców oraz pacjentów.

– Przez ostatnie miesiące jako Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonaliśmy szeregu działań wpisujących się w kontekst indywidualnego dotarcia do lekarza, aby pomóc w założeniu profilu, nauczenia wystawiania elektronicznego zwolnienia. W grudniu ub.r. udostępniliśmy certyfikat do podpisywania – używa go już ponad 95 tys. lekarzy. To także szereg działań na rzecz pracodawców, aby mogli mieć pełną informację o tym, kiedy pracownik otrzymuje zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Przede wszystkim jest to też reforma na rzecz ubezpieczonych, aby uprościć wystawianie bez papieru, bez konieczności dostarczania do pracodawcy, ponieważ od momentu wystawienia w centralnym rejestrze także pracodawca będzie miał pełną informację , kiedy i na jaki okres pracownik otrzymał takie zaświadczenie – wyjaśniła prezes ZUS.

W czwartek rano ponad 60 proc. lekarzy wystawiało zwolnienia lekarskie już w formie elektronicznej. Gość Radia Maryja zwróciła uwagę, że w systemie, który będzie obowiązywał od 1 grudnia przewidziane są rozwiązania awaryjne.

– Lekarz może wydrukować takie formularze i zastosować je w sytuacjach awaryjnych: nie działa komputer, wizyta domowa, brak prądu itd. Jeżeli będą sytuacje nietypowe, każdą indywidualnie będziemy analizować tak, aby przede wszystkim był zagwarantowany interes ubezpieczonego. To on nie powinien odczuć, że taka historyczna zmiana się dokonuje – mówiła profesor.

Ekspert tłumaczyła, że wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich przyczyni się do odbiurokratyzowania tej sfery publicznej.

– Jest to ogromne odbiurokratyzowanie. Ogromne także z punktu widzenia ilości papierów, które wcześniej z tego tytułu trzeba było wypełniać, później przekazywać do zakładu, wprowadzać do systemu, a więc na pewno też koszty obsługi takich rozwiązań powinny być zdecydowanie niższe. Na pewno jest to rozwiązanie bardziej zobiektywizowane, uszczelnione i myślę, że będzie służyło Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych – powiedziała prezes ZUS.

Źródło: zus.pl

Cała rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl