fot. PAP/Dominik Kulczyński

[TYLKO U NAS] Prof. A. Maciejczyk o Narodowej Strategii Onkologicznej: Ta ustawa porządkuje cały proces poprawy onkologii

Nowy dokument ma być bardziej namacalny, realny, oparty na problemach, które aktualnie występują – mówił we wtorek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej 8 stycznia został podpisany przez Andrzeja Dudę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Jak wskazał prof. Adam Maciejczyk, „ta ustawa nie jest długa, a porządkująca cały proces poprawy onkologii. Polskie Towarzystwo Onkologiczne od lat zabiega o to, żeby taka strategia, która będzie podpisana przez osoby rządzące, po prostu powstała. My sami zaproponowaliśmy taki dokument w 2014 r., ale on już jest częściowo zdezaktualizowany”.

– Nowy dokument jest dokumentem, który ma być bardziej namacalny, realny, oparty na problemach, które aktualnie występują. W dokumencie, który prezydent podpisał, jest zapisane, że taka strategia musi być regularnie odnawiana i jest to obowiązek ministra zdrowia. To jest bardzo cenne, że najważniejsze osoby w kraju włączyły się w rozwiązywanie problemów onkologicznych – akcentował.

Gość Radia Maryja przypomniał, że dostęp do nowych terapii dla pacjentów onkologicznych jest poważnym problemem społecznym.

– Dokument dot. strategii jest ogólnoopisujący zasady powstawania kolejnych dokumentów, które opiszą zadania na najbliższe lata. To nie jest jeszcze zapis, co należy zrobić przez najbliższe lata, ponieważ to jest zadanie grupy, którą powołać ma – po zatwierdzeniu tej ustawy przez Sejm – minister zdrowia. Co roku będzie raportowane, w jakim miejscu jest polska onkologia – tłumaczył.

Narodowa Strategia Onkologiczna obejmie lata 2020-2030. Jak wskazał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, „jest szansa dla kolejnych decydentów, żeby ją kontynuowali”.

– Na pewno trzeba wyciągnąć przez te 10 lat (to długi okres, jak na tego typu koncepcje) wnioski, czy w ustawie ogólnej trzeba dokonać zmian. Problem pacjentów onkologicznych dotyka głównie naszego starzejącego się społeczeństwa. W związku z tym, ten problem będzie na pewno aktualny za 10 lat – mówił.

– Ważne jest to, że onkologia została dostrzeżona jako problem, że myśli się o tym w kategorii myślenia systemowego, czyli budowania regulacji prawnych, które pozwolą rozwiązywać kolejne pojawiające się wątpliwości – dodał prof. Adam Maciejczyk.

Całą wtorkową rozmowę z prof. Adamem Maciejczykiem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl