[TYLKO U NAS] Prezydent RP: Nie zgadzam się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, uważam, że Trybunał posunął się za daleko

Faktem jest, że mamy tymczasowe postanowienie zabezpieczające. Ja nie będę dyskutował nad jego merytoryką i powiem otwarcie, że ja się z nim nie zgadzam – powiedział w udzielonym Telewizji Trwam i Radiu Maryja wywiadzie prezydent RP Andrzej Duda.

19 października 2018 r. na wniosek Komisji Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję m.in. o zamrożeniu wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość do ustawy Sądzie Najwyższym przepisów o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

TSUE posunął się za daleko – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

– Sądzę, że (TSUE) rozszerza swoje kompetencje orzecznicze, ale orzeczenie jest. Nie mogę zaprzeczyć, że ono jest i w związku z tym nie mogę również zaprzeczyć, że mamy problem, bo jeżeli nie będziemy go realizować, to prawdopodobnie na Polskę zostaną nałożone drakońskie kary finansowe, jak to miało miejsce w przypadku Puszczy Białowieskiej – mówił.

Andrzej Duda zapowiedział, że w związku z powyższym władze dokonają zmian w reformie wymiaru sprawiedliwości, jednak nie zgodził się ze stwierdzeniem, iż „idziemy na przód jeden krok, a cofamy się o dwa”. My realizujemy reformę – zaznaczył.

– W SN powstały dwie nowe Izby, które są niezwykle ważne, a których do tej pory nie było: Izba (Dyscyplinarna) oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. To już jest znaczący postęp. (…) Cieszę się, że w tych nowych Izbach są już nowi sędziowie, którzy zaczęli orzekać – wskazał prezydent.

Andrzej Duda odniósł się również do sporu o Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jak mówił prezydent, „pani sędzia (Małgorzata) Gersdorf nie jest Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. To nie jest kwestia, co ja uznaje, a co nie uznaje. Ja patrzę na literę prawa, na obowiązujące przepisy”.

– Patrzę również na to, co zostało powiedziane w postanowieniu wydanym przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W tym postanowieniu jest wyraźnie napisane, że Rzeczpospolita Polska i jej władze są zobowiązane do podjęcia określonych działań. (…) Te przepisy, na których mocy pani sędzia (Małgorzata) Gersdorf przeszła w stan spoczynku, są przepisami nadal obowiązującymi – mówił prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj