fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] Prezes PKN Orlen o fuzji z Lotosem: PO też próbowała dokonać tej fuzji, więc dziwię się, że dziś tym straszą

Sama Platforma Obywatelska próbowała połączyć PKN Orlen z Lotosem. Nie wiem, czym więc straszą. Jeżeli opozycja próbuje torpedować najlepszy pomysł dla narodu, to tylko im współczuć – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek zaznaczył, że obecna kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra.

Polska gospodarka mocno się rozwija. Pokazują to wszystkie wskaźniki. Dostrzegają to nawet podmioty, które nie są nam przychylne. Musimy iść w kierunku, który obecnie obraliśmy – wskazał gość Radia Maryja.

Jako polski koncern naftowy PKN Orlen nie tylko mówimy o patriotyzmie gospodarczym, ale go realizujemy – dodał.

Dziś wojny wygrywa się właśnie patriotyzmem gospodarczym. To klient decyduje, biorąc dany wyrób z półki, którą firmę rozwija – czy rozwija firmę polską czy zagraniczną. Obecnie jesteśmy w Krynicy-Zdroju na Forum Ekonomicznym właśnie z przesłaniem patriotyzmu gospodarczego – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Jako PKN Orlen nie tylko mówimy o patriotyzmie gospodarczym, ale realizujemy go – zaznaczył Daniel Obajtek.

Na stacjach Orlenu mamy już ponad 68 proc. wyrobów od polskich producentów, a przekroczyliśmy ponad 80 proc. wyrobów wyprodukowanych w Polsce. To jest ta realizacja patriotyzmu gospodarczego. To właśnie patriotyzm gospodarczy pozwala rozwijać się polskim firmom, które inwestują w polską gospodarkę. My jesteśmy beneficjentem tego rozwoju, bo rozwój firm to jest również rozwój polskiego koncernu naftowego – zwrócił uwagę prezes PKN Orlen.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do kwestii połączenia Lotosu z PKN Orlen i wskazał, że od 20 lat próbowały to zrobić wszystkie formacje polityczne.

To się nie udało kolejnym rządzącym przez ostatnie 20 lat z przyczyn partykularnych interesów. Jest to jednak niesamowita szansa dla polskiej gospodarki. Często politycy opozycji porównują nas do innych krajów Unii Europejskiej. Niech też powiedzą, że w krajach UE już dawno nastąpiły połączenia spółek paliwowych. Zrobił to Shell, BP, Moll – są one w danym kraju jedynymi spółkami – wskazał Daniel Obajtek.

Nas też ten proces czeka i na pewno z tej drogi nie zejdziemy – zapewnił.

Na dzień dzisiejszy rozmawiamy z Komisją Europejską. Przedstawiliśmy im pakiet analiz. Prowadzimy badania Lotosu. Jest to proces potrzebny dla kraju, ponieważ musimy zapewnić bezpieczeństwo paliwowe i skoncentrować zakup ropy. Jeden podmiot będzie miał lepsze warunki. Musimy poprawić logistykę – nie możemy wozić osobno z Lotosem paliwa cysternami, bo po prostu mijamy się po kraju. Te koszty logistyki są za duże, a to przekłada się ostatecznie na cenę paliwa i na końcu cierpi klient. Fuzja może spowodować to, że ceny będą stabilne i będziemy bardziej odporni na wahania makroekonomiczne – powiedział prezes PKN Orlen.

Na fuzji skorzystają nie tylko PKN Orlen i Lotos, ale przede wszystkim państwo polskie – dodał Daniel Obajtek.

Gość Radia Maryja odniósł się także do argumentów przeciwników fuzji Orlenu z Lotosem, jakoby województwo pomorskie miało wiele stracić na tym przedsięwzięciu.

To jest sprawa opozycji. Dziwne, że tym straszą, jak sama Platforma Obywatelska próbowała to połączyć. Nie wiem, czym więc straszą. Jeżeli opozycja próbuje torpedować najlepszy pomysł dla narodu, to tylko im współczuć. Powiem szczerze, rozwój polskiej gospodarki powinien służyć wszystkim. Powinniśmy być w tej kwestii ponad podziałami. Jeżeli opozycja uważa co innego, to przepraszam, to dlaczego analitycy uważają co innego? Dlaczego Orlen jest dobrze ocenianą firmą? Dlaczego mamy takie wzrosty na giełdzie w porównaniu z innymi spółkami? Świat analityków – nie tylko w Polsce, ale i za granicą – dobrze ocenia ten kierunek. Często opozycja porównuje ze standardami za granicą, to dlaczego teraz tego nie bierze pod uwagę? (…) O tym procesie pozytywnie wypowiadają się praktycznie wszyscy prezesi polskiego koncernu naftowego, nawet większość prezesów Lotosu. Jeden prezes Lotosu mówi: „Nie” – zaznaczył Daniel Obajtek.

Po procesie będzie wydzielona rafineria jako spółka-córka i ona nadal zostanie na Wybrzeżu. Te same podatki, które ma na dziś Wybrzeże, te same podatki tam pozostaną. To jest fakt, o czym mówiliśmy już niejednokrotnie. Publicznie to gwarantowaliśmy. Mamy podpisany już list z podmiotem wykonującym sprawozdanie z akcji i idziemy tą drogą. Nie robimy nic, co jest „pod dywanem” – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Daniela Obajtka można odsłuchać [tutaj].

 RIRM

drukuj