[TYLKO U NAS] Prezes Pekao SA: Mamy dużo optymizmu o przyszłość gospodarczą

Mamy bardzo niską inflację, rekordowe obroty handlowe, co powoduje, że mamy dużo optymizmu o przyszłość gospodarczą – mówił w piątek podczas konferencji „Gospodarcza Suwerenność” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Michał Krupiński, prezes Banku Pekao.

Ekonomista zwrócił uwagę, że „mamy moment silnego wzrostu gospodarczego na całym świecie”.

– Czytałem, że w USA od czasów wojny secesyjnej nie było tak silnego i długotrwałego wzrostu gospodarczego. Wszystkie kraje grupy G7, największe gospodarki, rozwijają się bardzo mocno. Panuje optymizm, który przeplata się z pewnymi zagrożeniami, czyli groźbą protekcjonizmu handlowego czy też groźbą wywołaną Brexitem – mówił.

Jak dodał „Polska w tym obrazie pozycjonuje się bardzo dobrze”.

– My to widzimy, m.in. analizując wzrost gospodarczy, który jest bardzo silny. (…) Mamy silne odbicie w inwestycjach – nie tylko publicznych, ale także w inwestycjach prywatnych. Mamy bardzo niską inflację, rekordowe obroty handlowe. To wszystko jest prawdziwe i powoduje, że mamy dużo optymizmu o przyszłość gospodarczą – akcentował Michał Krupiński.

Doświadczenie ostatnich dziesięciu lat pokazuje, że banki polskie rozwijały się w zakresie innowacyjności oraz bankowości detalicznej i korporacyjnej – wskazał prezes Banku Pekao.

– Można zaobserwować w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie tylko, że banki polskie, jak to się mówi w żargonie finansowym, szybciej zwiększały aktywa, ale także były bardziej innowacyjne. Dzisiaj mamy sytuację, w której poważne instytucje, największe firmy konsultingowe mówią, że to polski sektor finansowy jest najbardziej innowacyjny, np. w zakresie aplikacji mobilnych – podkreślił.

– Mówią o tym, że to banki niemieckie (…) uczą się od nas innowacyjności w tym zakresie. Mam głębokie przekonanie, że wynika to z tego, iż mieliśmy (…) banki rodzime. To dzięki nim wprowadzaliśmy najlepsze rozwiązania mobilne, jak np. BLIK. Jest to sposób płatności, który został stworzony w Polsce. Jest to dobry system, który pokazuje, w jaki sposób banki powinny tworzyć ekosystem i współpracować ze sobą – kontynuował ekonomista.

Michał Krupiński zaznaczył także, że „polski sektor bankowy osiągnął dobrą strukturę z tendencją do dalszej konsolidacji, stymulowania innowacyjności sektora oraz wychodzenia za granicę”.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się w piątek konferencja dot. polskiej gospodarki. Obok szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i założyciela Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, swoje wykłady zaprezentowali prezesi sześciu polskich banków. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj