[TYLKO U NAS] Premier M. Morawiecki: Polskość przetrwała i kwitnie dzięki polskim rodzinom

Dzięki polskim rodzinom polskość przez wieki przetrwała, rozwija się i kwietnie. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas XXVII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Szef polskiego rządu w swoim przemówieniu podkreślił istotną rolę Jasnej Góry w historii Polski. Jak zauważył, „Jasna Góra była zawsze duchową stolicą Polski. Gdzie bylibyśmy bez tej duchowej stolicy?” Na przestrzeni dziejów broniła nas, dawała pocieszenie w najtrudniejszych czasach”.

– Polskie serca biły tutaj zawsze bardzo mocno. (…) Jasna Góra to symbol ducha, symbol nadziei, symbol polskości, symbol obrony i oporu przed złem. Tak jak wieki temu – poza normalnym obstrzałem klasztoru – wróg próbował podkopać się podstępem, zrobić przekop, tak samo już w czasach wolnej Polski przez 25 lat, ale nawet i do dziś, różni nasi przeciwnicy ideowi i inni próbują zrobić podkop pod Polskę, pod nasze tradycyjne wartości rodziny, patriotyzmu, marzenia o wielkiej, wspaniałej Polsce – wszystko to próbują podkopać – powiedział.

Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę na istotną rolę rodziny, której „zawdzięczamy, że ta polskość przez wieki przetrwała, rozwija się i kwitnie”.

– Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała, a to przede wszystkim są polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Dzięki naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą; naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom – wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski. Pod nie też był robiony podkop. Rodziny wielodzietne były czasami określane jako patologiczne. Te, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były dobrodziejstwem, były określane fałszywie. Od ponad 2,5 roku odbudowujemy wartość rodziny poprzez naszą wiarę, pracę, politykę społeczną – wskazał.

My za Polskę nie tylko nie chcemy się wstydzić, ale my za Polskę nie przepraszamy, my za nią dziękujemy – mówił Prezes Rady Ministrów.

– Chcemy ją również budować z tymi, którzy są naszymi oponentami. Prosimy ich o współpracę, spokój, wiarę w Polskę. Możemy się różnić, ale niech każdy przede wszystkim o Polskę dba, o niej myśli i o nią się troszczy. To jest przecież nasze – mam nadzieję – wspólne pragnienie. Dlatego o tę Polskę w ostatnich tygodniach walczyliśmy na różnych odcinkach frontu. (…) O to, żeby Polska miała prawo i możliwość sama decydować o tym, kogo chce przyjmować i jaką kulturę chce budować – to w Brukseli. Również tam przypomnieliśmy o chrześcijańskich korzeniach Europy, o chrześcijańskiej przeszłości i fundamencie, na którym cała Europa musi być budowana – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj