fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Pos. K. Pawłowicz: Sprawa Westerplatte stała się przedmiotem sporu publicznego w skutek działań władz Gdańska

Sprawa kompromitującego władze Gdańska stanu półwyspu Westerplatte będącego miejscem polskiej, narodowej pamięci i symbolem heroizmu polskich żołnierzy, obsady tej polskiej składnicy broni, która długo i bohatersko stawiała czoła przeważającym siłom niemieckim, stała się przedmiotem sporu publicznego w skutek antypolskich działań władz Gdańska – powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w Radiu Maryja.

W Sejmie RP miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej budowy muzeum na terenie Westerplatte.

– W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sprawa kompromitującego władze Gdańska stanu półwyspu Westerplatte będącego miejscem polskiej, narodowej pamięci i symbolem heroizmu polskich żołnierzy, obsady tej polskiej składnicy broni, która długo i bohatersko stawiała czoła przeważającym siłom niemieckim, stała się przedmiotem sporu publicznego w skutek antypolskich działań władz Gdańska. Nieliczni żołnierze z Westerplatte bronili niepodległości – pomimo ogromnej przewagi wroga – aż do bohaterskiej śmierci. Czyn ten tak niezwykły wzbudził także szacunek samych Niemców – podkreśliła poseł.

Obrona terenu Westerplatte ma dla Polaków znaczenie symboliczne.

– Bohaterska obrona Westerplatte i życie złożone tam w ofierze nabrały dla Polaków charakteru symbolicznego. Stały się symbolem walki do końca wbrew przeciwnościom losu. Papież Jan Paweł II w czasie jednej z wizyt w Polsce w 1987 roku w swej homilii przeniósł symbolikę obrony Westerplatte przez bohaterskich żołnierzy na nasze codzienne życie i wówczas mówił „każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować” – przytoczyła polityk.

Obrona Westerplatte ma nie tylko znaczenie obronne, ale jest też symbolem wytrwałej obrony wartości narodowych i patriotycznych – powiedziała historyk.

– Po wojnie na Westerplatte postawiony został wysoki monument i w zasadzie na tym skończyła się troska władz Gdańska o to miejsce. W ostatnich latach teren Gdańska i jego okolic stał się terenem działań politycznych i silnych wpływów niemieckich. Kolejne wybierane tam samorządy miejskie coraz silniej odcinały się od polskości, koncentrując się na symbolice niemieckiej z okresu międzywojennego, gdy Gdańsk – na mocy Traktatu wersalskiego – uzyskał status tzw. Wolnego Miasta Gdańska, w którym administrację po części sprawowali Niemcy i Polacy – podsumowała poseł Krystyna Pawłowicz.

Cały felieton poseł Krystyny Pawłowicz z cyklu „Myśląc Ojczyzna” mogą Państwo znaleźć [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl