[TYLKO U NAS] P. Mucha: Ustawa 447 to akt, który nie może wywoływać żadnych skutków prawnych na gruncie polskiego oraz międzynarodowego prawa

Niektóre środowiska podnoszenie tematu tzw. ustawy 447 rozumują w kategoriach jakiegoś uzysku politycznego dotyczącego trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zagrożenia co do roszczeń względem państwa polskiego nie ma. Tego rodzaju zmiana prawa w żadnym wypadku nie będzie popierana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – wskazał Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Nie milkną echa przyjętej przez Kongres Stanów Zjednoczonych tzw. ustawy 477 dotyczącej restytucji mienia bezspadkowego. Jaki rzeczywisty wpływ na państwo polskie ma ten dokument?

– Rzeczypospolita Polska nie jest stroną żadnej umowy, tu nie ma żadnych zobowiązań w sensie prawa międzynarodowego, które w jakikolwiek sposób zobowiązywałyby nas do jakichkolwiek działań związanych z problematyką restytucji mienia. Na gruncie prawa wewnętrznego mamy oczywiście regulacje w zakresie prawa spadkowego w kodeksie cywilnym. Tutaj bardzo wyraźnie mogę powtórzyć wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. W środę publicznie w Myślenicach powiedział, że jest gwarantem i zapewnił, że dopóki urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie sprawował, żadnego aktu prawnego w porządku krajowym – a tylko tak mogłoby się to odbywać – który miałby jakkolwiek modyfikować zasady odnoszące się do tzw. mienia bezdziedzicznego, nie będzie podpisywał. Obowiązujące przepisy prawa polskiego przewidują w każdym tego rodzaju przypadku po bezpotomnej śmierci przekazanie spadku (…) Skarbowi Państwa czy (…) gminie ostatniego zamieszkania. Prezydent mówi: „Gwarantuję, że żadnej zmiany prawa tutaj nie będzie”. Ustawa 447 to akt, który nie może wywoływać żadnych skutków prawnych na gruncie prawa polskiego oraz prawa międzynarodowego – mówił Paweł Mucha.

Gość Radia Maryja wskazał, iż odwoływanie się do problematyki ustawy JUST 447 to także kwestia trwającej kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja.

– Niektóre środowiska podnoszenie tematu tzw. ustawy 447 rozumują w kategoriach jakiegoś uzysku politycznego dotyczącego trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Tego rodzaju zagrożenia co do roszczeń względem państwa polskiego nie ma. Tego rodzaju zmiana prawa w żadnym wypadku nie będzie popierana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Cała rozmowa z wiceszefem Pawłem Muchą w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl