fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] P. Jaki o teczkach IPN-u: Tylko prawda jest ważna i ciekawa

Tylko prawda jest ważna i ciekawa, i to prawda buduje silniejsze państwo, a szczególnie jeśli mówimy o III RP, która była budowana na dziwnych porozumieniach z komunistami. Moim zdaniem nie wszystko do tej pory jest jasne, jak się kształtowały te wszystkie porozumienia w 1989 roku – pokazywanie tych informacji daje nam szerszy obraz i wiedzę na temat konsekwencji różnego rodzaju porozumień – wskazał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się do stopniowego odtajniania teczek z informacjami przez Instytut Pamięci Narodowej.

– To jest tak, że takie teczki i informacje niosą ze sobą bardzo wiele pozytywnych faktów. Mianowicie to jest tak, że – po pierwsze – pamiętajmy, że tylko prawda jest ważna i ciekawa, i to prawda buduje silniejsze państwo, a szczególnie jeśli mówimy o III Rzeczypospolitej, która była budowana na dziwnych porozumieniach z komunistami. Zresztą moim zdaniem nie wszystko do tej pory jest jasne, jak się kształtowały te wszystkie porozumienia w 1989 roku – pokazywanie tych informacji daje nam szerszy obraz i wiedzę na temat konsekwencji tych różnego rodzaju porozumień, bo pamiętajmy, że za chwilę, bo już 4 czerwca, będziemy mieli kolejną rocznicę i wszyscy będą namawiali do wielkiego świętowania, a to było tak, że 4 czerwca, mimo że komuniści dogadali się z opozycją, że część wyborów będzie jawna, to i tak wszystko miało zostać po stronie komunistycznej – powiedział wiceminister Patryk Jaki.

Ludzie powiedzieli „komuniści won” nawet w okręgach wojskowych – przypomniał gość Radia Maryja.

– Komuniści po prostu przegrywali te wybory i wtedy był bardzo dobry moment, żeby zrobić porządek w Polsce. Niestety pojawiły się wtedy te słynne „pacta sunt servanda”, czyli „umów się przestrzega”, które dzisiaj jakby pokutują i to porozumienie, które wtedy miało miejsce, dzisiaj widzimy jego konsekwencje. Pamiętajmy, że polskie państwo zostały wtedy skolonizowane i było kolonizowane przez grupy interesów, bo wtedy z systemu PRL-owskiego, gdzie liczyła się siła i wojsko, przekształciliśmy się na system, gdzie liczyły się wpływy i pieniądze. Problem polega na tym, że w wyniku tych porozumień ta siła, pieniądze i instytucje, kluczowe z punktu widzenia państwa, trafiły do ludzi z poprzedniego systemu – stwierdził polityk.

Wiele osób mówiło prosto w twarz, że nie mieli z tym nic wspólnego i właśnie te teczki pozwolą pokazywać, jaka była prawda – dodał Patryk Jaki.

– I pokazać jak wiele jeszcze musimy paradoksalnie po tych 30 latach zrobić, żeby polskie państwo było silne i aby z rozwoju polskiego państwa mogli korzystać wszyscy, a nie tylko wybrani. To są jakby podstawowe dylematy, to jest konstrukcja bardzo skomplikowana, a naszym zadaniem jest, żeby to wszystko tłumaczyć – mówił wiceminister sprawiedliwości.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj