fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Premier Jan Olszewski zapoczątkował drogę do NATO

Premier Jan Olszewski i jego rząd zapoczątkował drogę do NATO. Potem konsekwentnie – bez względu na opcję rządzącą – była ona kontynuowana, aż w 1999 r. miało miejsce wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego – przypomniał w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

12 marca 1999 roku Polska, Czechy oraz Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. W tym kontekście polityk powiedział, że „to był bardzo ważny czas dla rozwoju Wojska Polskiego, szczególnie w ostatnich latach”.

– Droga do NATO była długa. Trzeba wspomnieć o wydarzeniu, które ją zapoczątkowało. To jest postawa premiera Jana Olszewskiego i jego rządu. Nie było to wtedy oczywiste, dlatego że ówczesny prezydent Lech Wałęsa proponował NATO Bis, a więc organizację, która nie wiadomo do końca, czym miała być. Zresztą premier Jan Olszewski zablokował próbę tworzenia spółek z udziałem kapitału rosyjskiego w dawnych bazach sowieckich w Polsce. To premier Olszewski i jego rząd zapoczątkował drogę do NATO. Potem konsekwentnie – bez względu na opcję rządzącą – była ona kontynuowana. No i w 1999 r. miało miejsce wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego – zauważył minister Mariusz Błaszczak.

Jaki postęp zrobiliśmy przez 20 lat? Charakterystyczne jest czwartkowe ogłoszenie raportu rocznego dot. podsumowania aktywności Sojuszu Północnoatlantyckiego za rok 2018 przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga – wskazał gość Radia Maryja.

– W tym raporcie podkreślono, że siedem państw wydaje dwa lub więcej proc. PKB na obronność. W tej elitarnej grupie jest Polska. W ubiegłym roku wydaliśmy 2,05 proc. PKB. Ważne jest również to, na co wydaliśmy te pieniądze. Miałem zaszczyt podpisać umowę kupienia systemu Patriot, również rakiet HIMARS – to jest niezwykle ważna broń, której dotychczas Wojsko Polskie nie posiadało, a która umożliwia operowanie na głębokim zapleczu ewentualnego przeciwnika. Zależy nam więc na tym, żeby posiadanie tej broni przez Wojsko Polskie odstraszało ewentualnego przeciwnika. Także doprowadziłem do kupienia śmigłowców Black Hawk – w Mielcu została podpisana umowa. Teraz toczą się rozmowy nt. podpisania umowy dotyczącej kupienia śmigłowców dla Marynarki Wojennej, a więc kontynuujemy ten proces – powiedział.

Minister Mariusz Błaszczak odniósł się do stwierdzenia, że Polska jest aktywnym członkiem NATO, mówiąc, „że jesteśmy aktywni, ponieważ poważnie traktujemy nasze obowiązki”.

– Wydajemy 2 proc. PKB na bezpieczeństwo. Tylko sześć państw europejskich, tworzących Sojusz Północnoatlantycki, wydaje dwa lub więcej proc. na obronność. Pozostałe tego obowiązku nie wypełniają. Jesteśmy też aktywni, jeżeli chodzi o misje – żołnierze Wojska Polskiego są na misji w Afganistanie, Iraku, na Łotwie, w Rumunii, Kosowie. Jesteśmy aktywni, dlatego że to buduje nasze bezpieczeństwo, buduje system bezpieczeństwa. Jesteśmy solidarni wobec innych państw i liczymy na solidarność z ich strony – zaznaczył polityk.

Cała rozmowa z min. Mariuszem Błaszczakiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl