[TYLKO U NAS] Min. Jurgiel: Z eksportu produktów rolno-spożywczych mamy najwyższy wynik od 12 lat

Z pierwszych informacji GUS oraz Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w tym roku mamy 27,4 mld euro z eksportu produktów rolno-spożywczych. Jest to najwyższy wynik od 12 lat. W 2004 r. mieliśmy 4,5 mld euro. Zatem eksport jest dziedziną, która dobrze funkcjonuje i stale rośnie. Natomiast moim kierunkiem działania jest to, żeby to był eksport realizowany przez polskich producentów – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Szef resortu odniósł się również do rozpoczętego procesu przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku wszystkie dokumenty muszą być dostarczone drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

– Już od roku pracujemy nad systemem, szkoleniem administracji rolnych, rolników, aby proces składania wniosków elektronicznie przebiegał bez problemów. Przygotowany został program, który obecnie funkcjonuje – wskazał Krzysztof Jurgiel.

Składanie wniosków o płatności obszarowe realizowane jest w dwóch etapach – dodał.

– Pierwszy etap, od 14 lutego do 15 marca – rolnicy, którzy mają do 10 ha ziemi, a nie nastąpiły zmiany w ich zagospodarowaniu, mogli składać wnioski do powiatowych oddziałów ARiMR. Szacowaliśmy, że ten etap będzie obejmował ok. 500 tys. rolników, jednak objął 418 tys. Zatem jesteśmy w pewnym wyprzedzeniu, w porównaniu do ubiegłych lat, bo mamy już złożonych w I etapie 418 tys. wniosków, co przy 1 mln 350 tys. wnioskach składanych w latach ubiegłych stanowi 30 proc. Od 15 marca do 15 maja – to jest II etap – zostało do złożenia ok. 950 tys. wniosków – powiedział gość Radia Maryja.

Krzysztof Jurgiel wskazał, co powinien zrobić rolnik, który ma problem ze złożeniem wniosku.

– Rolnik może złożyć wniosek jedynie drogą elektroniczną. Może również ten wniosek do nas dostarczyć na nośniku danych. Jeżeli natomiast ktoś ma z tym problem, to służą pomocą doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego, izba rolnicza czy instruktorzy z ARiMR. Wierzę w to, że nasi rolnicy nie będą gorsi od rolników rumuńskich, którzy już w tamtym roku przeprowadzili taki proces, a tam gospodarstw jest więcej niż w Polsce – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się również do VI Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie i wskazał, że eksport produktów rolnych w Polsce stale rośnie.

– Od 2004 r. eksport w Polsce rośnie. Z pierwszych informacji GUS oraz Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w tym roku mamy 27,4 mld euro z eksportu produktów rolno-spożywczych. Jest to najwyższy wynik od 12 lat. W 2004 r. mieliśmy 4,5 mld euro. Zatem eksport jest dziedziną, która dobrze funkcjonuje. Natomiast moim kierunkiem działania jest to, żeby to był eksport realizowany przez polskich producentów. Przetwórstwo w znacznej części jest w rękach innego kapitału, więc nasze działania nastawione są na to, żeby polscy producenci rolni organizowali się i stwarzali warunki do powstawania zakładów przetwórczych. Wtedy byśmy mieli z tego lepsze zyski – zaznaczył Krzysztof Jurgiel.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ministra Jurgiela można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl