[TYLKO U NAS] Szef MON o stałej obecności wojsk USA w Polsce: Jestem przekonany, że rozmowy zakończą się pozytywnie

„Rozmawiamy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. (…) Proces trwa, jestem przekonany, że zakończy się pozytywnie” – mówił w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W programie na temat „Militarnego bezpieczeństwa kraju” szef Ministerstwa Obrony Narodowej został zapytany m.in. o obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej, które są podzielone pomiędzy różne miasta. Jak przyznał, najważniejszym z miejsc pamięci – jego zdaniem – jest Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.

Było to miejsce szczególne ze względu na to, że w mieście zdominowanym przez Niemcy był skrawek terytorium należącego do Polski, w którym znajdowała się składnica wojskowa, i to właśnie było Westerplatte. Tam również znajdował się oddział Wojska Polskiego. Polscy żołnierze dzielnie się bronili. To była nawałnica (…) Westerplatte jest symbolem męstwa i ofiarności polskiego żołnierza – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał, że Paweł Adamowicz (prezydent Gdańska – red.) chciał asystę wojskową na Westerplatte zastąpić asystą harcerską. [czytaj więcej].

Oczywiście nikt nie ma nic przeciwko harcerzom, ale na Westerplatte to żołnierze Wojska Polskiego przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny, a nie harcerze, a więc wyrugowanie z Westerplatte WP, żołnierzy polskich jest czymś zupełnie niewyobrażalnym i nie do przyjęcia – ocenił.

Stwierdził też, że włodarze polskich miast, które przed II wojną światową były na terytorium Niemiec, „często próbują nawiązywać do historii niemieckiej tych miast (…), pokazując i podkreślając, że ta historia rzekomo była lepsza od historii tworzonej przez Polaków, którzy w tych miastach zamieszkali”.

To jest antypolskie. Ale jeżeli Donald Tusk swego czasu napisał, że „polskość to nienormalność”, to takie są konsekwencje takiego podejścia do spraw narodowych. I to jest rzeczywiście bardzo groźne. Ja (…) nie wyobrażam sobie sytuacji, w której 1 września na Westerplatte nie ma Wojska Polskiego – mówił szef MON.

To tkwi w głowach tych ludzi, dla których polskość jest tą nienormalnością – kontynuował minister Błaszczak. Jak dodał, „podobnie jest z defiladą w warszawie”, która odbędzie się 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego [czytaj więcej].

­ – Zarówno prezydent Warszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz – red.) jak i kandydat PO na prezydenta Warszawy (Rafał Trzaskowski – red.) – nie podoba im się defilada, nie podoba im się miejsce tej defilady, bo to będzie Wisłostrada. Mówią, że będą korki w mieście. 15 sierpnia to jest dzień wolny od pracy, 15 sierpnia to środek wakacji. Nie przeszkadza im wtedy, kiedy organizowane są biegi w Warszawie, maratony, np. w październiku, kiedy już wracają studenci na uczelnie, kiedy życie jest bardziej intensywne (…). Wtedy rzeczywiście mamy do czynienia z problemami natury transportowej. Ale to im nie przeszkadza – komentował gość „Rozmów niedokończonych”.

Odnosząc się do tematu planowanych zamówień na ciężki sprzęt dla polskiej Marynarki Wojennej i nieprzychylnych komentarzy nt. możliwości złożenia ich za granicą, Mariusz Błaszczak stwierdził, że „jest taka grupa byłych, wysokich rangą oficerów wojskowych, którzy swoje kariery realizowali za poprzedniej władzy (koalicji PO-PSL – red.), którzy teraz są sfrustrowani, nic im się nie podoba”.

Taki proces produkcyjny zajmuje lata, 5 do 7 lat, żeby zbudować okręt. Ja jestem ministrem obrony narodowej od stycznia tego roku, pan minister (Antoni – red.) Macierewicz rozpoczął swoją misję w listopadzie 2015 roku. Oni z kolei mieli 8 lat, żeby zadbać o Wojsko Polskie – o Marynarkę Wojenną, o lotnictwo, o wojska lądowe – i nie zrobili tego, a teraz im się nie podoba – powiedział.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił także nt. stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce. Pytany „czy będzie dywizja?” odparł: „rozmawiamy”.

Rozmawiamy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dwukrotnie byłem w Waszyngtonie, spotkałem się z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, spotkałem się z moim odpowiednikiem – sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Jamesem Mattisem, rozmawiałem na ten temat. Mogę powiedzieć, że to były bardzo dobre rozmowy, w związku z tym proces trwa, jestem przekonany, że zakończy się pozytywnie – zapewnił gość niedzielnych „Rozmów niedokończonych”, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl