[TYLKO U NAS] Min. B. Kempa: Tylko połączenie wysiłków wielu państw w niesieniu pomocy – może zmniejszyć problemy najbardziej poszkodowanych

Podpisaliśmy z Węgrami memorandum o wspólnej pomocy ws. Syrii, Bliskiego Wschodu i Afryki. Zapraszamy inne kraje do tego, żeby łączyć wysiłki. Rozmawiałam już ze Słowakami, chcę rozmawiać z Czechami, ale także z Austriakami i Włochami. Widzimy, że optyka w Unii Europejskiej jest zbieżna z tym, co my Polacy mówiliśmy od samego początku. Jeśli połączymy wysiłki – będzie zdecydowanie lepiej – zaznaczyła Beata Kempa, minister w KPRM odpowiedzialna m.in. za sprawy dot. uchodźców i pomocy humanitarnej, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  

Na świecie pomocy humanitarnej potrzebuje w tej chwili 164 mln ludzi, a ta liczba wciąż rośnie. Beata Kempa wskazała, iż za 30 lat ludność Afryki będzie stanowiła 50 proc. ludności całego świata.

– Jeżeli zarówno Unia Europejska, jak i bogate państwa na świecie nie rozpoczną poważnej, planowej polityki rozwojowej w tych krajach – problemy będą narastać – mówiła minister.

Obok wojen domowych i klęsk żywiołowych przyczyną największych problemów ludności globu są także prześladowania religijne. Najbardziej dyskryminowaną grupą na świecie są obecnie chrześcijanie. Gość Radia Maryja podkreśliła, iż emanacja tego, co dzieje się na świecie w stosunku do chrześcijan – jest postać Asi Bibi. Pakistanka wyznająca wiarę w Chrystusa spędziła 8 lat w celi śmierci pod zarzutem bluźnierstwa. Kilka dni temu została uniewinniona przez tamtejszy sąd. Beata Kempa zwróciła uwagę, iż nie byłoby to możliwe bez zaangażowania społeczności międzynarodowych.

– Problem nadal jest bardzo duży, ponieważ ochrony wymaga rodzina Asi Bibi, ale także inni chrześcijanie. Trzeba nam wiedzieć – otrzymałam taką informację – że w tym samym więzieniu jest odosobnionych jeszcze więcej chrześcijan, którzy są prześladowani (…). To, że wyrok był uniewinniający – było też możliwe dzięki protestom, które odbywały się na świecie. Pamiętany jak Ojciec Święty Benedykt XVI wołał, by nie było tego typu prześladowania, wołał również ws. Asi Bibi. Także wiele społeczności międzynarodowych, wiele państw podejmowało stosowne uchwały i działania, które miały na celu zwrócenie uwagi na ten właśnie problem – powiedziała polityk.

Minister akcentowała, że bardzo ważna w świadczeniu pomocy najbardziej potrzebującym jest właśnie współpraca wielu państw.

– Podpisaliśmy z Węgrami memorandum o wspólnej pomocy. W tym przypadku jest to Syria, Bliski Wschód, a także Afryka. Pierwsze wspólne przedsięwzięcie, jak budowa sierocińca w Homs, jest w początkowej fazie realizacji. Zapraszamy też inne kraje do tego, żeby łączyć wysiłki. Rozmawiałam już ze Słowakami, chcę rozmawiać z Czechami, ale także z Austriakami i Włochami. Widzimy, że optyka w Unii Europejskiej jest zbieżna z tym, co my Polacy mówiliśmy od samego początku. Jeśli połączymy wysiłki – będzie zdecydowanie lepiej. W sposób szczególny nasza optyka będzie teraz nastawiona na Irak. Tam w wielu miejscach chrześcijanie naprawdę zostali poszkodowani i wymordowani. Ci, którzy są wewnętrznie przesiedleni, chcą wrócić do swoich miast, więc trzeba im pomóc te miasta odbudować. To nie jest jakieś bardzo skomplikowane czy bardzo drogie. Myślę, że za kilka tygodni będę miała dla Państwa dobre wieści – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z min. Beatą Kempą dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl