[TYLKO U NAS] M. Olczak: Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to konglomerat wydarzeń, które doprowadziły do tego, że staliśmy się niepodległym państwem

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to konglomerat różnych rocznic, wydarzeń, które 100 lat temu doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy niepodległość i staliśmy się niepodległym państwem – mówił w sobotnim programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.

Wicedyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę, że stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to jedna z tych wielkich rocznic, którą świętujemy praktycznie cały rok, gdyż jest to konglomerat różnych rocznic, wydarzeń, które 100 lat temu doprowadziły do tego, że odzyskaliśmy niepodległość.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze w sobotę odbyła się konferencja gospodarcza. Jej hasłem były słowa: „Zobowiązani, by pomnażać dzieła przodków. Osiągnięcia gospodarcze państwa polskiego wobec wyzwań współczesności” [czytaj więcej].

– Staramy się to święto w odpowiedni sposób pokazać Polakom, przypomnieć o pewnych wydarzeniach, przypomnieć tamte postacie, tamte dni. (…) Oczywiście jest to związane z naszą historią, z pokoleniami Polaków. Myślę, że każdy w rodzinie ma kogoś, kto uczestniczył w tych walkach insurekcyjnych, walkach powstańczych, w II wojnie światowej – powiedział.

Gość TV Trwam podkreślił, że o niepodległość Polacy musieli walczyć w zrywach narodowych, stąd szczególny charakter obchodów święta odzyskania niepodległości.

– Pamiętajmy, że przywiązujemy wagę do tych wydarzeń, które miały bardzo pozytywne znaczenie i zakończyły się sukcesem. Myślę, że wydarzenia Powstania Wielkopolskiego, powstań śląskich, Bitwy Warszawskiej i innych wydarzeń można uznać za takie, którymi możemy się szczycić – wskazał.

– W naszym narodzie na poszczególnych etapach historii mieliśmy zarówno takie postacie jak i wydarzenia, zespoły ludzi, stowarzyszenia, którymi możemy się szczycić. Oczywiście w kontekście odzyskania niepodległości i roku 1918 możemy wskazać szereg osób. Mówiłem o tych twórcach niepodległej, ojcach niepodległości, używa się różnego rodzaju terminów odnośnie tych osób, które w tej perspektywie historycznej stawiane są obok siebie. Widzimy często Józefa Piłsudskiego obok Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witos, kiedy wiemy z historii, że czasami ich drogi były różne i byli wręcz skonfliktowani – dodał.

Mariusz Olczak nawiązał do słynnego listu marszałka Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego z 12 grudnia 1918 r., którego celem było wspólne dobro prowadzące do sukcesu podczas działań dyplomatycznych.

– Myślę, że można dedykować ten list wielu współczesnym działaczom politycznym, żeby na podstawie tego listu uczyli się, że w pewnych sprawach my musimy występować jednorodnie, z jednym programem i nasze konflikty zostawić za sobą. (…) Jeśli spojrzymy za sto lat na wydarzenia Okrągłego Stołu czy wydarzenia przełomu 1989 r. to z perspektywy stu lat konflikty tamtego czasu będą już mniej istotne. Aczkolwiek historycy muszą je analizować, opisywać i zwracać na nie uwagę. Natomiast, co jest najważniejsze? Najważniejsza jest niepodległa Polska – zauważył wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.

Gość programu „Polski punkt widzenia” stwierdził, że na początku XX w. mało było Polaków, którzy byli rozpoznawani na całym świecie.

– Ignacy Jan Paderewski był takim „celebrytą” znanym od Australii do Kanady, od Ameryki Południowej do dalekich mrozów Rosji. Trudno go porównać do innych postaci. Na pewno to pomogło w wielu sprawach. Oczywiście przede wszystkim w kontekście polityki amerykańskiej, przez jego osobiste znajomości. (…) Przede wszystkim był to Polak, który znał bardzo wielu dyplomatów, którzy byli obecni. Potrafił rozmawiać w wielu językach. Nie wszyscy nasi dyplomaci potrafili bezpośrednio kontaktować się z różnymi dyplomatami innych nacji. (…)Wreszcie wyznaczał pewne kierunki działania, które były mu znane. Obeznany był w tym świecie rozmów o wiele lepiej, niż nasi dyplomaci. (…) Była to osoba ważna i osoba w tamtym wymiarze bardzo skuteczna – podkreślił Mariusz Olczak.

RIRM

drukuj