fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Konsolidacja Orlenu z Lotosem da większe możliwości do ekspansji

Połączony koncern Orlenu z Lotosem będzie miał większe możliwości ekspansji – będzie mógł lepiej konkurować na rynku międzynarodowym, będzie miał większe możliwości inwestycyjne, łatwiejszy dostęp do kapitału i większe możliwości negocjacji przy zakupie ropy czy innych usług – powiedział na antenie Radia Maryja w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” poseł Maciej Małecki.

24 kwietnia 2019 r. PERN wstrzymał dostawy ropy naftowej z Rosji ze względu na zanieczyszczony surowiec, niespełniający wymogów polskich rafinerii. Grupa Lotos potwierdziła jednak informacje o wznowieniu odbioru ropy. Przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa zaznaczył, że „zarówno rafineria Orlenu w Płocku, jak i Lotosu w Gdańsku mogły cały czas spokojnie pracować”.

Obie rafinerie mogły pracować dlatego, że zadbaliśmy o to, aby do Polski trafiała ropa także z innych krajów. (…) Pozostałe kraje, od których odkupujemy ropę, to: Irak, Arabia Saudyjska, Kazachstan, Norwegia. Polska mogła więc rozmawiać z Rosją z pozycji wymagającego odbiorcy, dlatego że Prawo i Sprawiedliwość dba o dywersyfikacje dostaw i skutecznie zmniejsza udział rosyjskiej ropy w polskiej gospodarce. Dzieje się to bez zmiany ceny – zauważył polityk.

Maciej Małecki odniósł się także do konsolidacji Orlenu i Lotosu, wskazując, że jej „celem strategicznym jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z połączenia naszych dwóch spółek powstanie naprawdę poważny koncern, który będzie odporny na okresy dekoniunktury”.

– Będzie też miał większe możliwości ekspansji. Połączony koncern Orlenu z Lotosem będzie mógł lepiej konkurować na rynku międzynarodowym, będzie miał większe możliwości inwestycyjne, łatwiejszy dostęp do kapitału i większe możliwości negocjacji przy zakupie ropy czy innych usług, które są niezbędne do funkcjonowania takiego koncernu. To jest w interesie Polski, żeby funkcjonowała u nas jedna, większa, silniejsza spółka paliwowa, ale i petrochemiczna oraz wydobywcza niż dwa mimo wszystko rywalizujące ze sobą państwowe koncerny. Taka tendencja występuje także w innych krajach – powiedział.

Poseł PiS podkreślił, że „istotne jest, aby zostały zachowane atuty, jakie daje Lotos na Pomorzu, a Orlen w Płocku i okolicach, żeby społeczności lokalne, które funkcjonują wokół dwóch potentatów paliwowych, mogły nadal cieszyć się tymi samymi wpływami”.

– Będzie to spora wartość dodana dla polskiej gospodarki. Będziemy mogli wchodzić w kolejne obszary na bardzo konkurencyjnym rynku. Pewne atuty ma Lotos, pewne ma Orlen, mają trochę doświadczenia w różnych obszarach i to na pewno pomoże nam w skonsolidowanym już podmiocie lepiej wykorzystać te wartości. (…) Czekamy na kolejne kroki i mocno kibicujemy, żeby fuzja przeszła w sposób sprawny z korzyścią dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego i z korzyścią dla polskiej gospodarki – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Cała rozmowa z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl