fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Celem naszego rządu jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego

Chcemy też dowiedzieć się, jak wyglądają perspektywy, w horyzoncie dłuższym, rozwoju rynku paliw w Polsce. Cele strategiczne naszego rządu dla sektora paliw są takie same jak w przypadku gazu: chodzi o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego – powiedział poseł Maciej Małecki we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Maciej Małecki zwrócił uwagę na główne cele obecnego rządu w stosunku do rynku paliwowego.

– Na wtorkowym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa chcemy zapoznać się z tym, jak bieżąco wygląda sytuacja rynku paliw w Polsce, działań ministra energii i działań poszczególnych spółek Skarbu Państwa, które na tym rynku pracują. Chcemy też dowiedzieć się, jak wyglądają perspektywy, w horyzoncie dłuższym, rozwoju rynku paliw w Polsce. Cele strategiczne naszego rządu dla sektora paliw są takie same jak w przypadku gazu: chodzi o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego, czyli niezakłóconych i bezpiecznych dostaw ropy naftowej do Polski, a następnie zapewnienie sprawnej dystrybucji paliwa na teren całego kraju – mówił poseł Maciej Małecki.

Kolejnym zadaniem jest zagwarantowanie wystarczających ilości surowców energetycznych na wypadek destabilizacji.

– Kolejna rzecz to jest zapewnienie rezerw na wypadek jakiegoś kryzysu. Narzędziami w tym wypadku są także spółki energetyczne, więc ważnym jest rozwój naszych czempionów, tj. Orlen, Lotos czy PGNiG. O tym chcę, żebyśmy dzisiaj rozmawiali. Domyślam się, że będzie także szereg pytań dotyczących np. inwestycji w nowe technologie, odnalezienie się w nowym elektro-mobilnym porządku gospodarczym, który pomału wchodzi. Spodziewam się także pytań na temat połączenia naszych gigantów Orlenu i Lotosu – stwierdził gość Radia Maryja.

Otworzenie największego, w naszej części Europy, koncernu paliwowego w Polsce nie będzie się podobało naszym konkurentom – zauważył poseł Maciej Małecki, odnosząc się do niechęci UE w sprawie połączenie Orlenu i Lotosu.

– Nie będzie się też podobało dostawcom rosyjskim, bo dzisiaj ze strony spółek rosyjskich, które sprzedają ropę naftową, wygodne jest, żeby u tego samego dostawcy ścigały się w ofertach Orlen i Lotos. To jest korzystne dla tego, kto sprzedaje ropę, ale dla polskiego odbiorcy jest to niekorzystne. Dlatego właśnie, żeby to zmienić, w lutym ubiegłego roku Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Podstawowym argumentem za konsolidacją jest uzyskanie tzw. efektu skali, czyli zwiększenia mocy koncernu po to, żeby mógł skutecznie rywalizować na rynku europejskim i światowym – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z posłem Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl