[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Chcemy, aby muzeum „Pamięć i tożsamość” było miejscem, w którym będzie się chciało spędzić dzień albo i dłużej

To nie powinno być muzeum, które będzie można zwiedzić w ciągu jednej godziny i zatrzymać się tam na krótko. Chodzi właśnie o to, żeby to muzeum było takim miejscem, z którego nie będzie można wyjść w ciągu godziny, ale będzie się chciało spędzić jeden dzień albo i dłużej – mówiła w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk.

Lidia Kochanowicz-Mańk odniosła się do podpisania przez Fundację Lux Veritatis i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy na utworzenie muzeum „Pamięć i tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które powstanie w Toruniu. [więcej

– 20 czerwca, czyli kilka dni temu, udało nam się podpisać umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współtworzenie tego muzeum, czyli z jednej strony fundacja, która przekazała bardzo duży wkład w realizację tego muzeum, a z drugiej strony ministerstwo, a więc to będzie muzeum, które będzie wpisane jako muzeum, taka instytucja kultury. (…) Myślę, że dwa lata będzie trwała budowa samego obiektu, natomiast oczywiście potem wypełnienie tego obiektu wystawą stałą i tym, co będziemy chcieli pokazać Polakom i innym, którzy będą przyjeżdżać, to jeszcze około roku czy półtora roku będzie trwało. Natomiast mamy nadzieję, że sama inwestycja, czyli budynek, zostanie w ciągu tych dwóch lat wybudowany – zaznaczyła.

Muzeum „Pamięć i tożsamość” powinno przyciągać zwiedzającego do pozostania w nim jak najdłużej – tłumaczyła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis. Chcemy zainteresować tym muzeum przede wszystkim dzieci i młodzież – dodała.

– Wydaje nam się, że to muzeum powinno być inne. To nie powinno być muzeum, które będzie można zwiedzić w ciągu jednej godziny i zatrzymać się tam na krótko. Chodzi właśnie o to, żeby to muzeum było takim miejscem, z którego nie będzie można wyjść w ciągu godziny, ale będzie się chciało spędzić jeden dzień albo i dłużej. Tak będzie prowadzona ścieżka dla zwiedzających i taka będzie narracja, żeby jednak zatrzymać człowieka, żeby go zaciekawić i żeby podać mu w bardzo różnorodnej formie pewną wiedzę. Myśleliśmy głownie o młodych ludziach, o dzieciach i młodzieży, bo to jest pokolenie, do którego chcemy trafić z tą wiedzą – wskazała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Muzeum „Pamięć i tożsamość jest bardzo potrzebne – ocenił kolejny z gości „Rozmów niedokończonych” prof. Wojciech Polak.

– Ono się będzie wpisywało w krąg tych wielkich muzeów, które powstały w ostatnich latach i na które oczekiwano bardzo długo. Wielkich i – dodajmy od razu – nowoczesnych muzeów. Jeszcze kilkanaście lat temu był pewien kryzys. Muzea kojarzyły się z czymś niepotrzebnym, zakurzonym i obowiązkowo zaliczanym przez wycieczki. Dzisiaj mamy już zupełnie inne muzea, inne spojrzenie na muzea. Wiadomo, że to będzie muzeum nowoczesne, multimedialne, przyciągające różnymi atrakcjami – akcentował historyk.

Wykładowca UMK i WSKSiM zauważył, że to muzeum będzie wypełniało pewną lukę, ponieważ poza wydarzeniami związanymi ze św. Janem Pawłem II przypomni o innych istotnych aspektach historii Polski.

– Mamy muzea poświęcone Papieżowi, naszemu wielkiemu rodakowi Janowi Pawłowi II, ale to będzie muzeum, które będzie patrzyło na historię Polski, na naszą polską tożsamość, na naszą pozycję w Europie, w świecie, oczami Jana Pawła II, ale równocześnie będzie poruszało wielkie, ważne, istotne aspekty z dziejów naszego kraju, bo będzie tam miejsce i dla chrześcijaństwa w Polsce, i dla wielkich wydarzeń z historii Polski. Mają być wielcy bohaterowie, bitwy. Mają być także bohaterowie z czasów najnowszych, także Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej. To muzeum będzie służyło umacnianiu polskiej tożsamości – mówił prof. Wojciech Polak.     

Postać św. Jana Pawła II w muzeum „Pamięć i tożsamość” będzie stanowiła klucz do rozumienia historii Polski – wyjaśniła Barbara Kłaput, współautorka koncepcji tego muzeum, która również była gościem sobotnich „Rozmów niedokończonych na antenie TV Trwam i Radia Maryja.   

– Muzeum będzie też opowiadało o tym, w jaki sposób rozumiał, w jaki sposób świadczył, w jaki sposób przyznawał się czy był dumny Ojciec Święty z takich wartości, jak Ojczyzna, jak naród, jak wspólnota, tożsamość. To też jest ciekawe, bo my Jana Pawła II obraliśmy sobie tutaj, w tym muzeum, jako taką latarnię, taki klucz do rozumienia naszej historii i tę historię opowiadamy właśnie jego oczami – wskazała Barbara Kłaput.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl